Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Lyties ir sportinių pasiekimų ryšys su plaukikų asmenybės eksternalumu ir internalumu

Lyties ir sportinių pasiekimų ryšys su plaukikų asmenybės eksternalumu ir internalumu

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Pagrindinės sąvokos. Literatūros apžvalga. Tyrimo tikslas, uždaviniai metodika ir organizacija. Tyrimo rezultatai ir jų analizė.

Ištrauka

Sportas padeda formuoti ir plėtoti kūną, tai yra žinoma nuo senovės. Tačiau treniruočių metu vyksta gerokai didesni pokyčiai, nei mes galime numanyti. Monrealio universiteto profesorius Dž.Gevinas (1994) atlikęs tyrimus nustatė, kad agresyvias sporto šakas renkasi agresyvaus būdo sportininkai ir kad kiekviena sporto šaka savotiškai veikia žmogaus asmenybę, daro jai specifinį poveikį. Linkę į vienatvę žmonės renkasi tokią sporto šaką, kur galima užsiiminėti individualiai.
Plaukimas – ši sporto šaka skirta ne tiems, kurie nori bendrauti su žmonėmis. Tačiau šioje sportinėje veikloje yra galimybė rasti dvasios pusiausvyros tašką, tarp proto ir jausmų. Plaukimas vandens paviršiumi suteikia žmogui jautrumo aplinkinių atžvilgiu, realybės jausmą. Taip pat ugdo sugebėjimą valdyti save.
Kiekvienu momentu susiklosčiusi situacija labai stipriai veikia žmogaus elgesį, ypač jei situacija kelia aiškius reikalavimus. Todėl yra būtinas elgesio priežasčių ir pasekmių santykių suvokimas. Kas nulemia žmogaus poelgius: paties žmogaus vidinės savybės ar išoriniai, nuo žmogaus nepriklausantys veiksniai?Pagrindinės sąvokos

Kontrolės lokusas – tai žmogaus polinkis atsakomybę už savo gyvenimą ir veiklos rezultatus priskirti išorinėms jėgoms arba paties savo sugebėjimams ir pastangoms. (7)
Eksternalumas – kontrolės lokuso forma- ţmogaus polinkis savo gyvenimo įvykių priežastimi laikyti iðorinius veiksnius, pvz.: aplinkŕ, likimŕ arba atsitiktinumŕ (8).
Internalumas – tai kontrolės lokuso forma-žmogaus polinkis savo gyvenimo įvykius prisiimti daugiausia sau. Šių ivykių priežastimi žmogus laiko savo paties elgesį, charakterį, gabumus, sugebėjimus (8).
Dimensija
Valia
Emocijos
Asmenybė
Atribucija- kito žmogaus psichinių savybių ir elgesio priežasčių aiškinimas, interpretacija.
Motyvacija
Percepcija
Frustracija

2. LITERATŪROS APŽVALGA

Visa, kas vyksta su mumis, visada turi savo priežastis. Šių priežasčių mes galime ieškoti arba savyje, arba aplinkoje, tai yra priežasties lokusą (vietą) randame savyje, arba išorėje. Tokiu būdu mes pripažįstame, kad arba mes patys kontroliuojame savo gyvenimą (tai bus vidinis kontrolės lokusas), arba kad jį kontroliuoja išorinės jėgos – kiti žmonės, atsitiktinumas, likimas (išorinis kontrolės lokusas) (7).
Ţmonės skirtingai suvokia savo atsakomybę už gaunamus paskatinimus ir bausmes, ir tai vadinama kontrolės lokusu. Ţmonės, kurie yra labiau linkę aiškinti savo gyvenimo įvykius esą nulemiamus išorinių jėgų (sėkmės, atsitiktinumo ir kitų žmonių poveikio), vadinami išoriškai kontroliuojamais(jų kontrolės lokusas labiau išorinis). Vidujai kontroliuojami žmonės labiau linkć suvokti savo gyvenimo įvykius priklausančius nuo jų pačių elgesio. Jie tiki, kad daugeliu atveju jų geresnį ar blogesnį elgesį lydės atitinkami padariniai. To, kas su jais atsitinka, jie nelaiko vien tik jų sėkmės ar atsitiktinumo padariniu, ir nemano, kad jų likimas visuomet yra kitų žmonių rankose(6).
Dauguma žmonių turi vienokio ar kitokio pobūdžio kontrolės bruožų, bet inkę pasaulį matyti iš vienos ar kitos dominuojančios perspektyvos. Žemesnės socioekonominės klasės, grupės ir mažumos labiau linkusios būti išoriškai kontroliuojamos, kadangi jos linkusios suvokti, jog jų gaunamas (arba negaunamas) paskatinimas neišplaukia iš jų pačių veiksmų. Sportininkai ir ypač geri, labiau pasižymi vidine kontrole, kadangi jie yra suvokę, jog jų gebėjimai ir pastangos neða jiems sportinę sėkmę (kartu ir paskatinimą) (6).
Kontrolės lokusas yra svarbi savęs ir savo galimybių suvokimo charakteristika. Ji parodo, ar aš jaučiu tiesioginį ryšį tarp savęs ir savo elgesio ir veiklos. Jei žmogui yra būdinga vidinė lokuso kontrolė, tuo atveju yra jaučiamas susietumas su savo gyvenimo įvykiais. Išorinio kontrolės lokuso atveju šito susietumo jausmo nėra, žmogaus likimas priklauso nuo kitų žmonių (dėl to nebūtinai išgyvenama) (7).
Amerikiečių psichologas Dž.Roteris (J.Rotter), sukūręs kontrolės lokuso sąvoką pagal jį žmones išskyrė į du tipus: vidinės kontrolės tipas ("savo gyvenimo šeimininkas") ir išorinės kontrolės tipas ("marionetė") (7). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-07
DalykasSporto kursinis darbas
KategorijaKita >  Sportas
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai11 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis73.02 KB
AutoriusRemigijus
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
FakultetasSporto edukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lyties ir sportiniu pasiekimu rysys su plaukiku asmenybes eksternalumu ir internalumu [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 11 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 2 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą