Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Orientacinio sporto inventorius (vasaros ir žiemos), jo pasirinkimas ir paruošimas varžyboms

Orientacinio sporto inventorius (vasaros ir žiemos), jo pasirinkimas ir paruošimas varžyboms

  
 
 
12345678
Aprašymas

Specialus paruošimas. Vasaros orientacinio sporto inventorius. Žemėlapis. Žemėlapio mastelis. Sutartiniai ženklai. Žemėlapio senėjimas. Kompasas. Sportinė apranga. Žiemos orientacinio sporto inventorius.

Ištrauka

Orientacijos sportas yra giminingas lengvąjai atletikai. Tai- orientaciją lavinantis bėgimas arba greitas ėjimas raižytoje, nežinomoje vietovėje, nugalint gamtines kliūtis. Varžybų trasą dalyvis įveikia orientuodamasis pagal kompasą ir žemėlapį ar schemą, arba bėgdamas markiruota trasa ir atžymėdamas varžybinius punktus schemoje. Iki varžybu orientacininkas nieko nežino apie trasą, kurią jam teks įveikti, ir joje esančias kliūtis. Varžybos vyksta uždaroje vietovėje, nepažystamoje dalyviams ir žiūrovams.

1. SPECIALUS PARUOŠIMAS

Ruošiantis orientacijos sporto varžyboms, reikalingas ne tik fizinis, bet ir specialus sportininko pasiruošimas. Jo pagrindą sudaro mokymas tiksliai ir greitai orientuotis vietovėje vien žemėlapio ar žemėlapio ir kompaso pagalba. Todėl į treniruočių planą įjungiami pratimai, lavinantieji orientaciją (topografija, didelių atstumų bėgimas bei ėjimas pagal azimutą ir pan.).
Specialiojo paruošimo pratybose sportininkai mokosi ir orintacijos sporto varžybų taktikos. Visos treniruotės vykdomos lauke.

2. VASAROS ORIENTACINIO SPORTO INVENTORIUS

2.1 ŽEMĖLAPIS

Kiekvienas orienyacijos sporto dalyvis turi nusimanyti topografijoje, mokėti naudotis žemėlapiu ir kompasu. Tik tada sportininkas, įgijęs varžybų įgūdžius, sugeba praeti sudėtingą maršrutą trumpiausiu laiku, sunaudodamas mažiausiai energijos.
Žemėlapis yra sumažintas grafinis vietovės pavaizdavimas plokštumoje(popieriuje). Jis sudrytas iš pagrindinių elrmentų: mastelio, sutartinių ženklų ir vietovės reljefo pavaizdavimo. Ketvirto elemento- koordinatinio tinklelio- varžybų žemėlapiuose nenaudojama.
Žemės paviršiaus dalis su viskuo, kas ant jos yra, vadinama vietove. Žemės paviršiaus nelygumų visuma vadinama vietovės reljefu. Visi kiti objektai, kurie yra vietovėje, vadinami vietiniai daiktai- orientyrai.
2.1.1. ŽEMĖLAPIO MASTELIS

Vietovės sumažinimo laipsnis, pavaizduojant ją žemėlapyje, vadinamas žemėlapio masteliu. Mastelio daugiaženklis skaitmuo parodo, kiek kartų sumažinta vietovė, atvaizduojant ją žemėlapyje. Pavyzdžiui, 1:10 000 rodo, kad visos vietovės linijos žemėlapyje sumažintos 10 000 kartų, o 1: 500 000- 500 000 kartų. Žiūrint abu mastelius, matyti, kad antrasis žemėlapis palyginus su pirmuoju, sumažintas dar 50 kartų. Vadinasi, antrajame žemėlapyje atitinkamai mažiau pavaizduota ir įvairių vietovės daiktų.
Orientacijos varžybose naudojami stambaus mastelio žemėlapiai, daugiausia- 1:25 000. Stambesnio mastelio žemėlapiai nepatogūs, nes juose ant didelio formato popieriaus pavaizduotas nedidelis žemės plotas. Smulkesnio mastelio- naudojami rečiau, nes sunku pasiekti reikiamą tikslumą.
2.1.2. SUTARTINIAI ŽENKLAI

Vietovė su visais joje esančiais daiktais( upės, ežerai, miškai, keliai, gyvenvietės ir kt.) žemėlapyje pavaizduojama sutartiniais ženklais. Kiekvienas sportininkas turi žinoti visus sutartinius ženklus, mokėti iššifruoti vietovės reljefą ir jį sulyginti su žemėlapiu. Pagal tuos suyartinius ženklus ir reljefą visada galima gerai orientuotis ir nustatyti savo padėtį vietovėje. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.84 KB
AutoriusAnzelina
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasP. Mockus
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word ORIENTACINIO REFERATAS Orientacinio sporto inventorius(vasaros ir ziemos) jo pasirinkimas ir paruosimas varzyboms [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • P. Mockus
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą