Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Sporto fiziologija

Sporto fiziologija

  
 
 
12345
Aprašymas

Priešstartinė būsena. Subjektyvūs ir objektyvūs pakitimai. PB pasireiškimo mechanizmas. PB specifiškumas. PB tipai. Pagrindiniai fiziologiniai jų skirtumai. Faktoriai nulemiantys konkrečios PB pasireiškimą. PB reguliavimas. Įsidirbimas (ĮSI). ĮSI fiziologinis mechanizmas. ĮSI procese galima išskirti keletą bendrų dėsningumų. ĮSI trukmę nulemia keletas išvardintų faktorių. "Mirties taškas" ir "antrasis kvėpavimas". Pramankštos reikšmė. Pastovioji būklė. Pastoviosios būklės rūšys. Nuovargis. Nuovargio lokalizacija ir mechanizmas. Ciklinio darbo intensyvumo zonos. Nuovargio lokalizacija ir mechanizmas įvairaus intensyvumo cikliniame darbe. Atsigavimas (ATS). Atsigavimui būdingi šie dėsningumai. Atsigavimą atstatančios priemonės. Raumeniniai aerobinę ištvermę nulemiantys faktoriai. Vegetaciniai aerobinę ištvermę nulemiantys faktoriai. Centriniai nerviniai aerobinę ištvermę nulemiantys faktoriai. Kiti aerobinę ištvermę nulemiantys veiksniai. Aerobinės ištvermės lavinimo fiziologiniai pagrindai. Anaerobinės ištvermės lavinimas. Nuovargio ypatumai statiniame darbe. "Ištvermės slenkstis".

Ištrauka

1. Priešstartine būsena (PB) vadinami organizmo veik-los pokyčiai, atsirandantys prieš darbą (ir dėl būsimo darbo). Ši būsena pasireiškia tiek prieš fizinį, tiek ir prieš protinį darbą. Ypatingai ji ryški prieš atsakingas sportines varžybas. Pastaruoju atveju PB gali pasireikšti likus keliolikai valandų ar net kelioms dienoms iki sportinės veiklos pradžios.

2. Subjektyvūs ir objektyvūs pakitimai, vykstantys or-ganizme PB, apima visą organizmą. Įdomu, kad dauguma jų primena pakitimus, vykstančius fizinio darbo metu. PB padažnėja ir pagilėja kvėpavimas, padidėja širdies susitraukimų dažnumas, sistolinis kraujo tūris, arterinis kraujospūdis, raumenyse ir kraujyje padaugėja laktato, pakyla kūno temperatūra, padidėja gliukozės, leukocitų, riebiųjų rūgščių kiekis kraujyje. Pakinta CNS būklė: padidėja jos jaudrumas, ypač suaktyvėja simpatinė nervų sistema. Taip pat suaktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla ( dėl to kraujyje padaugėja adrenalino, noradrenalino, insulino, kortikosteroidų). Atsiranda subjektyvūs ir objektyvūs emocinio susijaudinimo požymiai : širdies "plakimas", delnų prakaitavimas, burnos džiūvimas, vyzdžių išsiplėtimas ir pn.. Kartais gali padidėti parasimpatinės nervų sistemos poveikis vidaus organams, dėl to gali suaktyvėti žarnyno peristaltika, sumažėti šlapimo pūslės sfinkterio tonusas.

3. PB pasireiškimo mechanizmas. PB pasireiškia prak-tiškai nepriklausomai nuo mūsų valios. Pagal savo susiformavi-mo ir pasireiškimo fiziologinį mechanizmą - tai sąlyginis refleksas. Nesąlyginis dirgiklis (Raumenų darbas), Sąlyginis dirgiklis (Informacija apie būsimą darbą). Pasireiškimo metu – sąlyginis dirgiklis, susiformavimo – nesąlyginis ir sąlyginis. Formuojantis PB, nesąlyginiu dirgikliu yra pats raumenų darbas. Kaip tik dėl to, pokyčiai, atsirandantys PB, primena organizmo pakitimus raumenų darbo metu. Sąlyginiu dirgikliu formuojantis PB, o taip pat jai pasireiškiant, yra visa raumenų darbą lydinti informacija. Ji gali būti labai įvairi, veikti organizmą tiek per pirmąją, tiek ir per antrąją signalinę sistemą. Tai įvairūs aplinkos faktoriai (sporto įrenginio vaizdas, aplinka), taip pat žodinė informacija, varžovų, žiūrovų vaizdas, būsimos veiklos prisiminimas ir pn..

4. PB specifiškumas. Dauguma PB požymių yra pana-šūs nepriklausomai nuo būsimos veiklos pobūžio. Tai įvairios emocinės reakcijos, vegetacinių sistemų, vidaus sekrecijos liaukų veiklos pakitimai. Tačiau dalis PB pakitimų yra specifi-niai, t.y. priklauso nuo būsimos veiklos ypatumų. Pavyzdžiui, nustatyta, kad ŠSD labiausiai padidėja prieš maksimalaus intensyvumo darbą, laktato kiekis būna didžiausias prieš su-bmaksimalaus intensyvumo darbą ir t.t..trumpai veiklai pb sukelia didesnius pokyčius, ilgesniai veiklai – mažesni pokyčiai.

5. PB tipai. Pagrindiniai fiziologiniai jų skirtumai. Pagal psichologinius ir fiziologinius požymius sąlyginai galima išskirti 3 PB tipus : priešstartinę apatiją, kovinę parengtį ir startinį drugį. Skirtumą nulemia jaudinimo ir slopinimo intensy-vumas CNS, o taip pat jų tarpusavio santykis. Tiek psichologi-niai, tiek ir fiziologiniai pakitimai būna didžiausi startinio drugio atveju, kai CNS pasireiškia labai stiprūs ir vyraujantys jaudini-mo procesai. Ir priešingai, mažiausiai dauguma pokyčių būna išreikšti startinės apatijos būsenoje, kurios metu jaudinimo procesai CNS labai neintensyvūs, o atskiruose nerviniuose centruose gali net vyrauti slopinimas. Tarpine ir pačia optima-liausia laikytina kovinės parengties būsena, kai CNS šiek tiek vyrauja jaudinimo procesai, sukeliant vidutiniškus, lyginant su kitomis dviem būsenomis, pakitimus. Pagaliau, viena PB gali pavirsti kita net prieš vieną ir tą pačią veiklą.

6. Faktoriai nulementys konkrečios PB pasireiškimą. Tai, kokia PB pasireiškia konkrečiu atveju, priklauso nuo daugelio faktorių, tarp kurių svarbiausi socialiniai faktoriai (varžybų svarba, mastas, varžovų pajėgumas, žiūrovų skaičius, elgesys ir pn.) ir biologiniai paties sportininko ypatumai (treni-ruotumas, pasirengimo lygis, tipologiniai nervų sistemos ypatu-mai, amžius, lytis). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto špera
KategorijaKita >  Sportas
TipasŠperos
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis31.36 KB
Autoriusregina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasStasiūlis
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word sporto fiziologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2016-05-22 IP: 5.20.68.93
    onutė sako

    nėra darbo

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Šperos
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 4 Klasė/kursas
  • Stasiūlis
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+4
-4
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą