Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Lietuvos ir pasaulio futbolas

Lietuvos ir pasaulio futbolas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Futbolo šaknys žiloje senovėje. Kamuolys rieda aplink pasaulį. Lietuvos futbolo gimimas. Lietuvos futbolo istorijos apžvalga. Interviu su Kęstučiu Latoža. Geriausio Lietuvos futbolininko rinkimai (tyrimas). Geriausi Lietuvos futbolininkai. Išvados.

Ištrauka

Per 22 nepriklausomybes metus sėkmė ne itin dažnai lydėjo mūsų klubus ir šalies rinktinę, bet dalyvauta Pabaltijo turnyruose, pasaulio čempionato atrankos varžybose, žaista daug draugiškų rungtynių. Sovietų okupacija sutrikdė normalią vystymosi eigą, bet neatšaldė lietuvių meilės futbolui. Reprezentacinė šalies komanda ''Žalgiris" 1987 m. laimėjo SSRS pirmenybių bronzos medalius, tapo Universiados nugalėtoja, Lietuvos jauniai - 1946 ir 1947 m. SSRS čempionai. Geriausieji žaidėjai Arminas Narbekovas ir Arvydas Janonis tapo 1988 metų olimpiniais čempionais, Viačeslavas Sukristovas – Europos vicečempionas.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1991 metais šalies futbolo federacija sugrąžinta į FIFA sudėtį, rinktinė dalyvauja pasaulio ir Europos čempionatuose, o klubai – žemyno taurių turnyruose. Pasiekta gražių pergalių prieš pajėgias Ukrainos, Slovėnijos, Skotijos ir kitų šalių rinktines, 1996 mctų spalį garbingai žaista su keturiskart pasaulio čempionais brazilais su vica čempionais Vokietijos komanda. Geriausieji futbolininkai kviečiami į Vokietijos, Austrijos, Belgijos, Danijos, Italijos, Rusijos klubus.
80-erių metų jubiliejaus proga sveikiname visus futbolo mėgėjus, veteranus ir jaunimą, žaidėjus ir žiūrovus, trenerius ir teisejus. Tikiu, kad jaunoji futbolininkų karta ateityje dovanos mums daug malonių akimirkų, o šis proektas apie Lietuvos fulbolo istoriją primins jums tėvų ir senelių laimėjimus, padės pamilti šią sporto šaką kaip sporto karaliaus riterių kovos lauką.

Pirmosios žinios apie futbolą — iš trečiojo tūkstantmečio prieš mūsų erą, kai kamuolį, prikimštą paukščių pūkų arba žmonių plaukų, noriai spardė žmonės, gyvenę šiuolaikinės Kinijos teri¬torijoje. Žaidimas, panašus i futbolą, gana išsamiai aprašytas senovinėse kinų knygose. Jo pavadinimas — cu kiu. Pirmoji pa¬vadinimo dalis reiškia "spirti", o antroji — "odinis kamuolys". Kinų filosofas Li Ju, gyvenęs I amžiuje, rašė apie šį žaidimą: "Apskritas kamuolys ir keturkampiai vartai yra In ir Jan sim¬boliai. Kamuolys panašus į mėnulio pilnatį".
Valdovo gimimo dieną šalia jo rūmų būdavo įkasami 9 metrų aukščio bambukiniai virpstai, kuriuos prieš rungtynių pradžią aprišdavo šilku. Žaidėjai stengdavosi įmušti kamuolį į šiuos vartus. Nugalėtojai gaudavo vyno, gėlių, sidabrinių papuošalų ir kitokių gėrybių, o pralaimėjusiųjų kapitoną dažniausiai muš¬davo lazdomis ir viešai bardavo.
Iš kito kinų rankraščio sužinome, kad geras žaidėjas būdavo tas, kuris "savo nugarą, pečius, krūtinę ir pilvą sėkmingai vie¬toj kojų naudodavo, kamuolį ridendavo aplink savo kūną, ne-nuleisdamas ant žemės, ir taip daug priešininkų apeidavo".
Aistringas cu kiu gerbėjas buvo Šeng Ti, valdęs Kiniją I am¬žiuje prieš mūsų erą. Tangų dinastijos kronika (VII amžius) pažymi, kad odinio kamuolio spardymas buvo labai mėgstama kinų pramoga.
Japonijoje valdovės Kogloku viešpatavimo laikais (VII am¬žiuje) buvo populiarus žaidimas kemari, susijęs su religinėmis apeigomis.
ir reljefų, leidžiančių manyti, kad Vidurinės ir Naujosios karalysčių laikais (antrajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą) egiptiečiai žaisdavo kamuoliu.
Panašūs žaidimai buvo mėgiami majų, inkų ir daugelio Siau¬rės Amerikos indėnų genčių. Tai liudija konkistadorų raštai. Įdomu, kad įvairios gentys naudodavo skirtingus kamuolius. Uo¬linių kalnų indėnai Juos gamindavo iš medžio arba akmens, Labradoro pakrančių gyventojai — iš ruonių odos, prikimštos kailių arba pūkų, o Kalifornijos čiabuviai — iš žolių.
Išliko dokumentas, parašytas 1634 metais, iš kurio sužinome, kad Masačūsetso indėnai be pertraukos nuo ryto iki vakaro "gai¬niojo kamuolį nuogomis kojomis labai dideliais atstumais". Kai vieniems jų pavykdavo nuspirti kamuolį priešininkų pusėn tarp vigvamų, sugriaudėdavo nugalinčios genties kovos šūkis.
Indonezijoje dar ir dabar mėgstamas labai senas žaidimas simpak, panašus j futbolą.
Senovės Graikijoje buvo populiarus žaidimas episkyros, ku¬riame reikėdavo nugabenti kamuolį už galinės linijos varžovų pusėje, panaudojus šiuolaikinio futbolo, regbio, imtynių ir bok¬so veiksmus. Iš šio žaidimo kilo brutalusis senovės romėnų harpastum, kurį labai mėgo Gajus Julijus Cezaris, Jo legionai, 55 metais prieš mūsų erą pradėję karę Britanijoje, pernešė šį žai¬dimą į Britų salas, visų pirma į Londoną. Klaudijaus legionie¬riai išplatino jį Derbyje ir Česteryje.
Anglų istorikas Viljamas Hatonas savo knygoje "Derbio is¬torija", išleistoje 1791 metais, rašo: "Žaidimo, vadinamo futbolu, kilmė neaiški. Pasakojama, kad 217 metais Romos legionieriai apgulė Derventijaus miestą, dabar vadinamą Liti Česteriu, ta¬čiau vietiniai gyventojai juos sumušė. Džiaugdamiesi pergale, jie išbėgo į priemiestį žaisti kamuoliu, kurį kojomis varė miesto vartų link. Kai kamuolys palietė vartus, tie, kurie spyrė jį, pa¬skelbė savo pergalę. Sis žaidimas dažnai žaidžiamas Litl Česterio mieste". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis417.82 KB
AutoriusTimūr
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaŠvenčionių r. Pabradės "Žeimenos" gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos ir pasaulio futbolas (Projektas) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-05-10 IP: 82.135.160.243
    figaro sako

    Geras darbas saunaulis.:)

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Švenčionių r. Pabradės "Žeimenos" gimnazija / 11 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą