Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Atrankos problema sporte

Atrankos problema sporte

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Tikslas: apibendrinti ir nuosekliai išdėstyti sportinės atrankos sampratą kaip pagrindinę šiuolaikinio sporto problemą. Sportinės atrankos ir selekcijos samprata. Sportinės atrankos paskirtis ir etapai. Pedagoginiai testai kaip pagrindinis atrankos kriterijus. Sportinės atrankos pradžia atskirose sporto šakose. Sportinės atrankos (selekcijos) problema. Apibendrinimas. Išvados.

Ištrauka

Talentingų sportininkų paieška, jų atranka ir sportinis rengimas – viena svarbiausių šiuolaikinio sporto problemų. Dabartinių jaunųjų sportininkų varžybų rezultatai yra gana aukšto lygio. Todėl treneriai ir kreipia dėmesį į vaikus, kurie turi įgimtų sportinių gabumų, leidžiančių siekti gerų rezultatų. Būtina konstatuoti: neatrastų talentų skaičius tūkstantį kartų didesnis negu atrastų. Trenerio darbas – nuolatinis talentų ieškojimas, sugebėjimas numatyti ateitį, įtikinti savo pažiūrų teisingumu, surasti deimantą ant tako, kuriuo jau praėjo šimtas panašių ieškotojų (P. Karoblis, 2003).
Pasak P. Karoblio (1996) Jaunųjų talentų atrankoje smulkmenų nėra, viskas svarbu - ir sportininko psichologinė būsena bei fizinis pasirengimas, ir trenerio kompetencija bei jo sugebėjimas bendrauti su sportininku.
Sporto specifikos ypatumas – ugdymas vyksta aukštam ir makslimaliai ribiniam fiziniam ir psichiniam įtempimui, kuris nebūdingas jokiam kitam pedagoginiui procesui (P. Karoblis, A. Raslanas, K. Steponavičius, 2002).
Labai gerus rezultatus gali pasiekti tik talentingas sportininkas, treniruojamas išmintingo trenerio (P. Karoblis, A. Raslanas, K. Steponavičius, 2002).
Atranka yra sąlyginė. Vargu ar galima numatyti, kuris berniukas ar mergaitė – būsimasis olimpinis čempionas. Tai tik iliuzija to, ką norėtume matyti. Sistemingos ir tinkamos treniruotės turi pažadinti "snaudžiančius" genus, kad jie atsiskleistų ir vaikas parodytų, ką gali (P. Karoblis, 2003).
Nors ir yra problemų, tačiau sportininkų atrankai vykdyti yra parengta pakankamai mokslinių – metodinių ir pedagoginių – praktinių rekomendacijų, kurios padeda sėkmingai atrinkti sportuojančius į jiems tinkamiausias sporto šakas (D. Radžiūkynas, 2005).
Tikslas: apibendrinti ir nuosekliai išdėstyti sportinės atrankos sampratą kaip pagrindinę šiuolaikinio sporto problemą.

Uždaviniai:
1. Išsiaiškinti sportinės atrankos ir selekcijos sampratą.
2. Apžvelgti sporto atrankos paskirtį atskirais amžiaus tarpsniais.
3. Apžvelgti atskirų sporto šakų atrankos specifiką.
4. Išnagrinėti sportinės atrankos (selekcijos) problemą.


1. SPORTO ATRANKOS IR SELEKCIJOS SAMPRATA

Atranka – pedagoginių veiksnių visuma, kai pagal nustatytus kriterijus iš visumos išskiriami optimalūs mokymo ar auklėjimo metodai, formų variantai, priemonės, taip pat mokiniai kuriam nors tikslui pasiekti (L. Jovaiša, 1993).
Pagrindinis sportinės atrankos uždavinys – nustatyti, ar sportininkų bendras ir specialus fizinis parengtumas atitinka pasirinktos sporto šakos, rungties ir to amžiaus meistriškumo reikalavimus ir kaip vyksta šio parengtumo kaita pereinant iš vienos meistriškumo pakopos į kitą (D. Radžiukynas, 2005).
Prognozavimas - tai pats svarbiausias atrankos klausimas. Sportinio prognozavimo esmė - diagnozuoti, numatyti potencialias jaunųjų sportininkų galimybes pasiekti aukštų rezultatų sportinės brandos amžiuje. Deja, sportinio prognozavimo tikslumą labai sumažina šie faktoriai:
1. Atskirų individų sportiniai gabumai pasireiškia įvairiame amžiuje. Be to, vaikų antropometriniai rodikliai bei atskiros fizinės ypatybės gerėja ir lavėja heterochoniškai ir heterodinamiškai.
2. Motorinių gabumų struktūra neišaiškinama, kol jie nepasireiškia konkrečioje veikloje.
3. Nemažą, kartais net lemiamą reikšmę turi vaiko susidomėjimas tam tikra sporto šaka (Garbaliauskas, 1987).
Atranka, kaip sisteminis pedagoginis procesas, padeda nustatyti ir ugdyti individualius sportinius gebėjimus bei nukreipti sportuojančius tinkamiausiai sportinei veiklai (D. Radžiukynas, 2005). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis21.52 KB
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasKultūros ir meno edukologijos institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word atrankos selekcijos problema sporte [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • doc. dr. R. Kviklienė
Pasidalink su draugais