Išplėstinė paieška
 
 
 

Dopingas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Kas yra dopingas? Istorija. Kodėl draudžiamas? Kontrolė. Dopingo metodai. Nuomonės. Dabartis ir ateitis.

Ištrauka

KAS YRA DOPONGAS?
Dopingu vadinamos vaistinės medžiagos, kurios laikinai stiprina fizinę ir psichinę organizmo veiklą. Kitaip tariant, dopingai yra įvairių organizmo funkcijų stimuliatoriai.
Klinikinėje medicinoje ligonių gydymui tokie vaistai vartojami gana plačiai. Pavyzdžiui, sergant širdies ligomis skiriami medikamentai, stimuliuojantys širdies veiklą; sergant mažakraujyste gydoma kraujo gamybą skatinančiais vaistais; išsekusiam ligoniui duodami baltymų sintezę gerinantys preparatai. Visa tai yra labai suprantama.
Visai kita padėtis yra sporte. Vartojant panašias medžiagas prieš varžybas ir/arba jų metu, dirbtinai didinami sportiniai rezultatai, panaikinama lygiavertės sportinės kovos galimybė.
Tai ne vien moralinė, bet teisinė bei etinė (dopingas prieštarauja ir sporto, ir medicinos etikai) problema. Ji ypatingai aktuali mūsų dienomis, kai taip greitai tobulėja biologijos, chemijos ir medicinos mokslai. Žymus prancūzų mokslininkas, tarptautinės sporto medicinos federacijos (FIMS) pirmininkas S.Beru yra pasakęs, kad "dopingas – tai naujas socialinis blogis, kuris kaip vėžys gresia pačiai sporto egzistencijai".
Dopingą sudaro ne tik draudžiamų preparatų, priklausančių įvairioms vaistinių preparatų grupėms, vartojimas, bet ir įvairių dopingo metodų taikymas.


ISTORIJA
Jau prieš daugelį amžių vieni sportininkai pasiaukodavo ilgalaikėms treniruotėms, kad pasiektų maksimalių rezultatų, o kiti ieškojo lengvesnių būdų pergalėms pasiekti.
Dopingas yra senas terminas, kurio pradžia – nuo žodžio "dope". Tai buvo žolių vaistai, kuriuos vartodavo senovės religiniuose festivaliuose. Mišinys iš kokaino, kofeino ir strichnino padidindavo fizinį pajėgumą.
VI amžiuje pieš Kristų - Circus Maximus gladiatoriai, siekdami laimėti kovas, vartodavo stimuliatorius.
III a. pr. Kr. – Graikų atletai vartojo stimuliatorius antikinių Olimpinių žaidynių metu.
Viduramžiais – riteriai vartojo stimuliatorius pasiruošimui dvikovoms.
Sporto istorijoje "dope" pakeitė įvairūs stimuliatoriai, anaboliniai steroidai – vyriško hormono testosterono sintetiniai analogai.
XVI-XVII amžiuje Anglijoje ir kitose Europos šalyse arkliams prieš lenktynes duodavo tam tikrų stimuliuojančių vaistų. Tuo pagrindu remiantis net buvo priimti įstatymai, baudžiantys tokioje apgaulėje dalyvaujančius asmenis.
1896m. – pirmą kartą užfiksuotas vaistinis preparatas, nuo kurio mirė sportininkas: dėl vaistų perdozavimo mirė dviratininkas.
XX amžiaus pradžioje sportininkai pradėjo vartoti strichino ir alkoholio mišinį.
Sintetiniai anaboliniai steroidai pirmą kartą pagaminti 1935m. Juos vartojo antrajame Pasauliniame kare vokiečiai (padidėdavo kareivių jėga ir agresyvumas), po karo jais buvo gydomi koncentracijos stovyklų kaliniai. Penktajame dešimtmetyje medicinoje steroidai buvo vartojami raumenims po traumų, išsekimo, nudegimams gydyti.
1950-1960m. pastebėti dažni amfetamino vartojimo sportininkų tarpe atvejai.
Manoma, kad pergalingi sovietų sunkiaatlečių pasirodymai 1955-1957 metais irgi buvo susiję būtent su steroidais, nes amerikiečiai (daktaras Johnas Ziegleris) su šiais preparatais pradėjo eksperimentuoti tik 1960m.
1959m. įregistruota pirmoji pasaulyje kovos prieš dopingo vartojimą sporte struktūra – "Association Nacional d’Education Physique" (ANEP) Prancūzijoje.
Jau 1960m. keletas sportininkų mirė nuo amfetamino vartojimo. Tais pačiais metais sportininkai pradėjo vartoti anabolinius steroidus.
1960m. kai kurių šalių vyriausybės (pvz., Austrijos, Prancūzijos, Belgijos) priėmė teisinius dokumentus kovai su dopingu sporte.
1962m. Tarptautinis Olimpinis Komitetas (TOK) nusprendė pradėti kovą prieš dopingo vartojimą sporte.
1963m. Europos Taryba sudarė ekspertų komisiją kovai prieš dopingo vartojimą sporte.
Pirmasis vartojęs dopingą sportininkas oficialiai užregistruotas 1865m. Amsterdame per plaukimo varžybas. Po metų įvyko pirmoji dopinginė mirtis. Tai nė kiek nepaveikė kitų – sportininkai profesionalai dopingus ėmė vartoti labai plačiai, o praeito amžiaus šeštajame-septintajame dešimtmetyje jais pasekė ir sportininkai mėgėjai.
Tarptautinės sportinės organizacijos netruko imtis priemonių prieš šią blogybę. 1967m. Tarptautinis olimpinis komitetas priėmė nutarimą uždrausti bet kokių dopingų vartojimą (1967m. kovai su dopingo vartojimu sporte sukurtas specialus padalinys – Tarptautinio Olimpinio Komiteto (TOK) Medicinos komisija) ir įvesti griežtą dopingo kontrolę. 1968m. atlikta pirmoji oficiali dopingo kontrolės procedūra Olimpinių žaidynių metu. Nuo to laiko visose Olimpinėse žaidynėse, o dabar ir oficialiose tarptautinėse varžybose griežtai laikomasi šio nutarimo. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis20.18 KB
AutoriusIndrė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas11
Failo pavadinimasMicrosoft Word DOPINGAS original.doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 11 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą