Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Slidinėjimo technika, mokymo etapai ir jų charakteristika

Slidinėjimo technika, mokymo etapai ir jų charakteristika

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Slidinėjimo technika. Slidininką veikiančios jėgos. Sunkio jėga. Inercijos jėga. Raumenų susitraukimo jėga. Atremties reakcijos jėga. Oro pasipriešinimo jėga. Kūno audinių pasipriešinimas. Trinties jėga. Pagrindiniai slidininko veiksmai. Pasispyrimas slide. Pasistūmimas lazda. Posūkiai. Mokymo pagrindai. Judesio įgūdžio formavimo fiziologiniai pagrindai. Judesio formavimo etapai. Mokymo principai. Klaidos ir jų taisymas. Posūkiai vietoje. Posūkiai mostu. Slydimo būdų technika ir jos mokymas. Vienalaikio dvižingsnio technika. Paveiksliukai.

Ištrauka

Slidinėjant raižyta vietove, reikia mokėti daug slydimo būdų: slysti lyguma, kopti į kalną, nusileisti nuo jo, pasisukti, pristabdyti slides arba visiškai sustoti. Kiekvieną šių būdų sudaro daugybė elementų.
Slidinėjimo lenktynių technika tinka ne tik lenktynėms, bet ir turistiniams žygiams, iškyloms, kelionėms slidėmis. Slidinėjimo lenktynėse, slystant maksimaliu greičiu, ypač svarbu tobulai mokėti visus slidinėjimo technikos variantus.

Slidinėjimo technika

Tai judesiai, atliekami vienas po kito tam tikra seka, jie padeda slidininkui įveikti nuotolį didesniu greičiu, racionaliai naudojant fizines jėgas. Priklausomai nuo vie¬tos reljefo (kalnas, nuokalnė, lyguma) ir sniego kokybės, slidinin¬kas atlieka iš dalies arba visiškai skirtingus judesius. Kitaip tariant, įvairiose vietovėse jis naudoja vis kitus slydimo bū¬dus. Slidinėdamas lyguma ir kopdamas į kalnus, slidininkas tu¬ri pasistumti lazdomis ir pasispirti slidėmis. Šitaip jis atlieka daug cikliškų judesių ir įveikia trinties bei oro pasipriešinimo jėgas lygumoje, pajėgia savo kūną pakelti į kalnus. Leisda¬masis nuo kalno, slidininkas slysta i priekį, veikiamas savo kūno svorio jėgos, keisdamas kūno padėtį (stovėseną), kryptį, įveikdamas nelygumus ir kitas kliūtis. Čia visi judesiai yra acikliški.
Kiekvienas slidininkas pagal kūno struktūrą ir fizines ypa¬tybes kai kuriais technikos ypatumais gali šiek tiek skirtis. Tačiau daug nukrypti nuo pagrindinių racionalios technikos reikalavimų negalima. Tokie nukrypimai laikomi slidinėjimo technikos klaido¬mis. Jos gali labai įsitvirtinti slidininko technikoje arba atsirasti atsitiktinai (mėgdžiojant kitą slidininką, pavargus, blogai išsitepus slides ir dėl kitų priežasčių). Klaidoms įsitvirtinus, susidaro pa¬stovus klaidingas dinaminis stereotipas, todėl jas ištaisyti labai sunku, o kartais visiškai neįmanoma. Tai priklauso nuo slidininko valios, charakterio, motyvų. Taigi labai svarbu iš pat pradžių gerai suprasti slidinėjimo techniką, taisyklingai išmokti pirmuo¬sius žingsnius. Pastebėtas technikos klaidas reikia skubiai šalinti. Norint gerai suprasti slidinėjimo techniką, reikia išsiaiškinti, ku¬rios jėgos ir kaip veikia slidininką, kas slidininkui padeda judėti į priekį ir kas trukdo, kurios jėgos yra išorinės ir kurios vidinės, kaip išvengti trukdančiųjų jėgų ir kaip geriau panaudoti varo-mąsias jėgas.

SLIDININKĄ VEIKIANČIOS JĖGOS

Kad kūnas pradėtų judėti pirmyn arba keistų judėjimo greitį ir kryptį, jį turi veikti išorinės jėgos. Jeigu kūnas, įgavęs tam tikrą greitį, nebus veikiamas išorinių jėgų, jis judės pastoviu greičiu ir tiesia linija. Slidininkui slystant, jo viso kūno ir atskirų dalių judėjimo greitis nuolat kinta. Slidininką visą laiką veikia išorinės jėgos, jos gali padėti arba trukdyti. Varomosios jėgos — tai atremties reakcijos, inercijos, raumenų susitraukimo, kūno svorio jėga, slystant nuo kalno. Stabdomosios jėgos — oro pasi¬priešinimo, trinties, kūno svorio jėga, kopiant į kalnus, kūno audinių pasipriešinimo jėga. Išorinės jėgos atsiranda dėl vieno kūno sąveikos su kitu kūnu, yra lygios ir nukreiptos priešingomis kryptimis. Slidininką veikia šios išorinės jėgos: svorio, atremties reakcijos, trinties, oro pasipriešinimo, inercijos (bato, slidės, ap¬kaustų, lazdos) jėgos.
Jėgos, kurios atsiranda dėl slidininko atskirų kūno dalių sąveikos, vadinamos vidinėmis jėgomis. Tai raumenų susitrauki¬mo, kūno audinių pasipriešinimo, atskirų kūno dalių inercijos "jėgos. Slidininkas, veikiamas įvairių jėgų, gali judėti tolygiai, kai varomosios ir stabdomosios jėgos lygios, gali greitėti, kai varomosios jėgos didesnės už stabdomąsias, ir lėtėti arba visiškai sustoti, kai stabdomosios jėgos yra didesnės už varomąsias jėgas. Veikiamas vidinių jėgų, slidininkas atlieka įvairius skirtingo grei¬čio kūno dalių judesius.

Sunkio jėga

Slidininko kūno sunkio jėga (kartu su apranga ir slidėmis) visą laiką yra nukreipta vertikaliai žemyn. Slystant lyguma, sun¬kio jėga negali būti nei varomoji, nei stabdomoji, ji tik, spaus¬dama slides prie sniego, sudaro trinties jėgą. Kopiant į kalną arba leidžiantis nuo jo, sunkio jėga susiskaidę į dvi sudedamąsias: vieną statmeną kalno šlaitui, kuri spaudžia slides prie sniego, ir kitą — lygiagrečią kalno šlaitui, kuri, kopiant į kalną, yra stab¬domoji jėga ir traukia slidininką žemyn (1 pav., a), o leidžiantis nuo kalno, yra varomoji jėga (1 pav., b). Kuo nuokalnė statesnė, tuo sudedamoji jėga, stumianti slidininką, bus didesnė, ir slidinin¬kas slys greičiau. Jeigu ši jėga yra mažesnė už trinties ir oro pasipriešinimo jėgų sumą, sli¬dininkas lėtės, jeigu lygi joms — slys vienodu greičiu, o jeigu di¬desnė— greitės. Sunkesnis slidi¬ninkas, leisdamasis nuo kalno, nuslysta nedaug toliau už leng¬vą, nes jo slidės labiau prisi¬spaudžia prie sniego, todėl pa¬didėja trinties jėga. Kopiant aukštyn, sudedamoji jėga yra lygiagreti su kalno paviršiumi ir traukia slidininką atgal. Šiai jėgai įveikti reikia eikvoti daug fizinių pastangų ir energetinių medžiagų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-20
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai2
Dydis63.16 KB
AutoriusVaida Vaida
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Slidinejimo technika mokymo etapai ir ju charakteristika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2008-03-06 IP: 78.57.29.133
    nike sako

    wisai neblogas darbelis

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 21 puslapis 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą