Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Lietuvos krepšinis

Lietuvos krepšinis

  
 
 
12345678
Aprašymas

Pratarmė. Įžanga. Lietuvos krepšinio pradžia (1920-1922). Europos čempionatas Rygoje. Auksas (1937). Moterų Europos čempionatas Romoje. Sidabras (1938). Europos čempionatas Kaune. Auksas (1939). Sovietinis laikotarpis iki "Auksinio Žalgirio" (1940-1984). Miuncheno olimpiada. M. Paulauskas. Trys sekundės (1972). "Žalgirio" auksas SSRS pirmenybėse (1985,1986,1987). Barselonos olimpiada. Bronza (1992). LKL įkūrimas (1993). Pasiekimai. Pabaiga.

Ištrauka

Pratarmė: Pasirinkau temą "Lietuvos krepšinio istorija" norėdama papasakoti ir daugiau sužinoti apie Lietuvos krepšinio raidą nuo 1920m. iki 2004m.

Įžanga.

Kai 1891m. Džeimsas Neismitas, Springfildo dėstytojas, sukūrė pirmąsias krepšinio taisykles, jis te norėjo sugalvoti savo studentams kažkokį užsiėmimą žiemos metu, kai blogos sąlygos neleisdavo sportuoti lauke. Kanadietis gydytojas nesvajojo, kad jo išrastas krepšinis, 20-ąjame amžiuje peržengs visų valstybių sienas ir iškils kaip vienas populiariausių žaidimų visame pasaulyje. O nedidelės, prie Baltijos jūros įsikūrusios Lietuvos gyventojams, jis taps visus suvienijančia aistra, nacionaliniu pasididžiavimu, o kartais netgi visos tautos rezistencija ir atkirčiu agresoriams.
Du Europos čempionų titulai prieš antrąjį pasaulinį karą padėjo neseniai atkurtos Lietuvos valstybės piliečiams pasijusti visateisiais Europos nariais.
Okupacijos metais Kauno "Žalgirio" pergalės prieš Maskvos CSKA, buvo visos Lietuvos pergalės prieš Sovietinį komunizmo režimą .
Kai 1992 m. Barselonos olimpiadoje ant garbės pakylos užlipo trispalve nešina Lietuvos rinktinė visiems krepšininkams ir jų tėvynainiams tai reiškė daug daugiau nei bronzos medalius. Tai reiškė , kad Lietuvos nepalaužė 50 okupacijos metu ir šios Baltų valstybės gyventojai sugrįžo į civilizuotą pasaulį išdidžiai pakeltomis galvomis.


Lietuvos krepšinio pradžia (1920-1922)

Oficialiu Lietuvos krepšinio gimtadieniu yra laikoma 1922-uju Balandžio 23-ioji. Tą dieną Kaune įvyko pirmosios oficialios rungtynės tarp miesto rinktinės ir Lietuvos fizinio
lavinimo sąjungos komandos, kuri laimėjo dvikovą 8:6.
Tačiau krepšinio užuomazgos Lietuvoje atsirado gerokai anksčiau, pirmosios šiuo žaidimu susidomėjo moterys, pradėjusios mėtyti į krepšį 1919 m. Nieko keista, nes ir pasaulio moterų krepšinio pradininkė Senda Berenson Abot gimė Lietuvos sostinėje Vilniuje.
Sulaukusi septynerių ji su savo tėvais išvyko į JAV kur susipažino su krepšinio išradėju- Džeimsu Neismitu. Kiek pakeitusi žaidimo taisykles 1893 m. Kovo 22-ąją Masačiusečo valstijoje S.Berenson surengė pirmąsias moterų krepšinio rungtynes. Lietuvoje vyrai iš pradžių atsargiai žiūrėjo į krepšinį, vadindami jį "bobų zaboba".
Į priekį krepšinį gerokai pastūmėjo Steponas Dariu- legendinis Lietuvos lakūnas. Stepono Dariaus dėka buvo išteistos lietuviškos krepšinio taisyklės ir šiuo žaidimu pradėjo domėtis vis daugiau lietuvių.
Nors Lietuvoje ir Latvijoje krepšinis atsirado panašiu metu, Latvijoje jis vystėsi sparčiau.
1925 m. pabaigoje buvo sužaistos pirmosios tarp valstybinės varžybos Lietuva-Latvija. Kurias net 41:20 laimėjo Latviai. Po metų Latviams pralaimėta dar labiau, 12:47. Netrukus prasidėjąs sąstingis tęsėsi iki ketvirtojo dešimtmečio vidurio. 1935m. Sausio 19-ąją dar vienas susitikimas su Latviais ir Lietuvių pralaimėjimas net 10:123. Tai buvo dėsningas to sąstingio padarinys.
Tačiau kai jau atrodė, kad Lietuvos krepšiniui nelemta užimti aukštų pozicijų Lietuvos krepšinio pradininkai ir entuziastai sulaukė netikėtos paramos iš JAV. Į pirmąjį lietuvių kongresą atvyko keletas išeivių lietuvių, kurie savo tėvynainiams parodė nematytą kamuolio varymo techniką, nesuprantamus derinius ir metimus iš keisčiausių padėčių.
1936 m. prie pirmųjų išeivių-mokytojo E.Kriaučiūno, K.Savicko, J.J. Žuko prisijungė ir P.Lubinas, vėliaus suvaidinęs didžiulį vaidmenį Lietuvos krepšinyje. Į Lietuvą atvykęs po Berlyno olimpiados P.Lubinas porą mėnesių mokė vietinius žaidėjus krepšinio pagrindų, o metų pabaigoje padėjo Lietuvos JSO klubui pasiekti pirmąją tarptautinę pergalę. Latvijos čempionė US komanda buvo nugalėta 35:27. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-10-19
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis16.26 KB
AutoriusEglė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas8
Mokytojas/DėstytojasV. Juodsnukienė
Švietimo institucijaPrienų "Ąžuolo" pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Krepsinis [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Prienų "Ąžuolo" pagrindinė mokykla / 8 Klasė/kursas
  • V. Juodsnukienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą