Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Sporto fiziologija (2)

Sporto fiziologija (2)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Priešstartinė būklė. Įsidirbimas. Pramankšta. Pastovioji būklė. Nuovargis. Nuovargis ciklinio darbo metu. Nuovargio lokalizacija ir mechanizmas anaerobinio darbo metu. Nuovargio lokalizacija ir mechanizmas aerobinio darbo metu. Atsigavimas. Išvados.

Ištrauka

Šiame darbe apžvelgtas sporto fiziologijos bendrieji greitos organizmo adaptacijos prie fizinių krūvių dėsningumai. Detaliau aptarti priešstartinė būklė, įsidirbimas, pramankšta, pastovioji būklė, nuovargis, atsigavimas. Pateikta anaerobinio ciklinio darbo intensyvumo zonos. Pastebėta, kad visa atsigavimo procesams reikalinga energija gaunama aerobiniu būdu. Nurodoma, kad deguonies vartojimas po bet kokio fizinio darbo padidėja. Akcentuojama pagrindinė organizmo normalios veiklos sąlyga. Apžvelgiant krūvių dėsningumą pastebėta, kad pasikeitus aplinkos sąlygoms, atliekant fizinį darbą, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių bei kitų sistemų veikla kinta.

Šiuolaikinės sportinės treniruotės procesas grindžiamas pedagoginių, medicininių – biologinių, psichologinių ir kitų tyrimų rezultatais. Treniruotės proceso efektyvumas priklauso nuo daugybės sportininkų organizmo biocheminių, fiziologinių histologinių, bei psichofizinių veiksnių. Informacija apie vyksmus organizme bei jų ypatumus atskirų sporto šakų sportininkams yra svarbi planuojant ir valdant treniruotes. Pagrindinė organizmo normaliosios veiklos sąlyga yra jo vidinės terpės pastovumas (homeostazė). Sveiko organizmo visos sistemos taip dirba, kad kūno temperatūra, kraujo sudėtis, pH, parcialinės deguonies, anglies dioksido slėgis ir kiti rodikliai butų optimalaus dydžio. Pasikeitus aplinkos sąlygoms, atliekant fizinį darbą, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių, bei kitų sistemų veikla kinta, nes organizmas stengiasi išsaugoti homeostazę. Tie pokyčiai vadinami prisitaikymu, arba adaptacija. Organizmo veiklos pokyčius vykstančius aplinkos dirgiklio poveikio ar krūvio metu, vadiname greitąja adaptacija.


Priešstartinę būkle (PB) vadinami organizmo veiklos pokyčiai, atsirandantys prieš darbą (ir dėl būsimojo darbo). Jie apima visą organizmą: dažnėja ir gilėja kvėpavimas, didėja širdies dažnis, sistolinis kraujo tūris arterinis kraujospūdis, raumenyse ir kraujyje daugėja laktako, kyla kūno temperatūra, didėja gliukozės, leukocitų, riebalų rūgščių kiekis kraujyje. Be to didėja CNS jautrumas, labai aktyvėja simpatinė nervų sistema ir vidaus sekrecijos liaukų veikla, todėl kraujyje daugėja adrenalino, noradrenalino, insulino, kortikosteroidų. Atsiranda subjektyvus ir objektyvus emocinio jaudrumo požymiai : širdies "plakimas", delnų prakaitavimas, burnos džiūvimas, vyzdžių išsiplėtimas. Kartais gali didėti parasimpatinės nervų sistemos poveikis vidaus organams, todėl aktyvėja žarnyno peristaltika, mažėja šlapimo pūslės sfinkterio tonusas.
PB praktiškai nepriklauso nuo mūsų valios. Jo susidarymo ir veiklos fiziologinis mechanizmas rodo, kad tai yra sąlyginis refleksas. Sudarant PB, nesąlyginis dirgiklis yra pats raumenų darbas, todėl pokyčiai primena organizmo pakitimus raumenų darbo metu. Sąlyginis dirgiklis, sudarant PB ir jos metu, yra raumenų darbą lydinti informacija: įvairus aplinkos veiksniai, pvz., sporto įrenginio vaizdas, aplinka. Daugelis PB požymių yra panašus, jie nepriklauso nuo būsimosios veiklos pobūdžio. Tai įvairios emocinės reakcijos, vegetacinių sistemų, vidaus sekrecijos, liaukų veiklos pokyčiai. Tačiau dalis PB pokyčių yra specifiniai, t.y. priklauso nuo būsimosios veiklos ypatumų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-29
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis17.99 KB
Autoriusjurga
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDulevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasMechanikos ir mechatronikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word REFERATAS justes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Dulevičius
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą