Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Sporto žaidynės Senovės Graikijoje

Sporto žaidynės Senovės Graikijoje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Olimpinių žaidinių kilmė. Žaidynių nugalėtojai. Olimpinių žaidynių rungtys. Kumštynės. Žirgų lenktynės. Pankratijos. Penkiakovė. Bėgimas. Imtynės. Išvados.

Ištrauka

Žymiausiomis sporto žaidynėmis Senovės Graikijoje buvo Olimpinės žaidynės. Apie jas žinoma daugiausiai, jos paliko gilų pėdsaką pasaulio istorijoje.

Olimpinių žaidinių kilmė aiškinima įvairiais mitais, legendomis ir padavimais. Pasak vienos legendos pirmuoju olimpinių žaidynių nugalėtojas buvo Pelopesas, kuris varžėsi su Pisos karaliumi Inomaosu. Tačiau faktiškai žaidinių tėvais laikomas Oksilosas (Oxylos) ir jo įpėdinis Ifitosas (Ifitos). Olimpinės žaidynės pradėtos rengti senovės graikų dievo Dzeuso garbei. Pasak kai kurių šaltinių, sportiniai renginiai vyko visoje Graikijoje, tai būdavo ir mažo lygio varžybos, ir visą šalį apimantys turnyrai. Pirmosios minimos olimpinės žaidynės įvyko 776 m. pr. Kr., Olimpijos mieste. Manoma, kad olimpinės žaidynės galėjo vykti ir anksčiau, bet pirmą kartą jos minimos būtent šiais metais. Tada Olimpijos valdovas Ifitosas sudarė sutartį su Likorgu (Lycourgos), Spartos valdovu, ir Kleistenesu (Cleisthenes), Pisos valdovu. Šios sutarties tekstas skelbė, kad kol vyksta Olimpinės žaidynės visoje Graikijoje nutraukiami bet kokie kovos veiksmai, t.y. pasklebiama taika. Žaidynės buvo organizuojamos beveik 1200 metų, iki 393 m. po Kr. (kitų šaltinių duomenimis - 394 m. po Kr.), kai krikščioniškosios Romos imperijos valdovas Teodosijus I uždraudė visas pagoniškąsias graikų tradicijas, tarp jų ir Olimpines žaidynes. Tą jis padarė norėdamas graikus paversti katalikais... Iš viso buvo surengta apie 300 (kai kas įvardyja ir tikslų skaičių - 293) žaidynių. Žaidynės buvo atnaujintos XIX a. pabaigoje, prancūzo barono Pjero de Coubertino ir graiko Dimitrioso Vikelaso pastangų dėka. Pirmosios šiuolaikinės olimpinės žaidynės įvyko 1896 m. Graikijos sostinėje Atėnuose.

Pirmuoju olimpinių žaidinių, vykusių 776 m. pr. Kr. Olimpijoje, nugalėtoju buvo paskelbtas Korobusas iš Elio, antikinio miesto, išsidėsčiusio 52 km į šiaurę nuo Olimpijos. Jis nugalėjo ~ 200 m (tikslesniais duomenimis ~ 192 m) bėgimo rungtyje.

Olimpinės žaidynės vykdavo Olimpijos mieste, išsidėsčiusiame tarp Alfeoso ir Kladeoso upių, vakarinėje Peloponeso dalyje. Iš pradžių žaidynėms vykti užtekdavo ir paprastų miesto pajėgumų, tačiau su laiku didėjantis rungčių ir žiūrovų skaičius vertė imtis permainų. VI a. pr. Kr. buvo pradėta miesto rekonstrukcijos programa. Šios programos metu buvo pastatyta Dzeuso šventykla su aukso ir geležies statula, skirta šiam senovės graikų dievui. Tai buvo vienas iš septynių pasaulio stebuklų. Visos bėgimo ir penkiakovės rungtys vykdavo pailgos formos stadione, vienu kraštu besiremiančiame į kalvos papėdę. Kiti jo kraštai buvo apjuosti pylimu. Žirgų varžybos vykdavo hipodrome. Visi varžybų žiūrovai netilpdavo ankštame stadione ar hipodrome. Dažniausiai jie susėsdavo ant kalvų, nes iš jų buvo galima puikiausiai stebėti sportininkų kovą slėnyje. Kaip ir šiais laikais, sportininkai būdavo raginami įvairiais šūksniais, varžybas lydėdavo muzika.

Žaidinėse galėjo dalyvauti toli gražu ne visi. Į varžybas kelias uždarytas buvo vergams, svetimšaliams (ne graikų tautybės žmonėms), moterims. Žaidynėse galėjo dalyvauti visi laisvieji helenai, tačiau ruošimasis varžyboms ir dalyvavimas jose reikalavo daug lėšų, o jų atsirasdavo tikrai ne pas kiekvieną. Todėl žaidynėse dalyvaudavo tik pasiturintys žmonės. Į žaidynes griežtai buvo uždrausta įžengti moterims, nes jos vyko Dzeuso garbei, o įstatymai draudė silpnosios lyties atstovėms dalyvauti bet kokiose iškilmėse, skirtose šiam dievui. Išimtis buvo padaryta vieninteliai moteriai - Olimpijos Demetros šventyklos vyriausiajai žynei.

Olimpinių žaidynių dalyviai būdavo skirstomi į dvi grupes. Pirmoji grupė - vyrai, antroji - jaunuoliai. Pastariesiems atstovavo asmenys, kurių amžius būdavo 12-18 metų. Neretai vyrai bandydavo klastoti savo amžių ir apsimesti jaunesniais negu yra iš tikrųjų. Pastebėjus tai, jie būdavo baudžiami piniginėmis baudomis ir šalinami iš žaidynių.

Atletų apranga būdavo labai maža, o dažniausiai jos iš viso nebūdavo. Sportininkai rungtyniaudavo paprasčiausiai nuogi. Rūbai būdavo naudojami tik norint apsaugoti sportininkus nuo traumų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-03
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis1009.16 KB
AutoriusG.
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas11
Failo pavadinimasMicrosoft Word Olimpines zaidynes [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 11 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+6
-10
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą