Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Krepšinis 1921-1939 metais

Krepšinis 1921-1939 metais

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Įsibėgėjimas (1921—1939 m.). Krepšinio priešistorė. Naujo žaidimo atsiradimo priežastys ir sąlygos. Žaidimas pavyko. Pirmieji krepšinio žingsniai Lietuvoje (1921—1926 m.). Po dešimtmečio — vėl iš pradžių (1927—1936 m.). Didžioji 1937 m. staigmena. Derlingi tarptautinėmis varžybomis 1938-ieji. Išvados.

Ištrauka

Populiari sporto šaka, o tokia Lietuvoje yra krepšinis, visuomet atlieka svarbias so-cialines funkcijas: didina savo šalies prestižą, autoritetą (varžybų rezultatais) ir auklėja bei ugdo jaunimą. Populiari sporto šaka krepšinis vaikams, paaugliams tampa ir mėgstama fizinių pratimų rūšimi, patrauk¬liu užsiėmimu. Ir rengiant krepšininkus, ku¬rie žais geriausiose mūsų šalies komando¬se, rinktinėse, ir norint krepšinio pratybas padaryti patrauklias, reikia mokėti ir gebėti vaikus, paauglius veiksmingai mokyti ir iš¬mokyti žaisti, sumaniai tobulinti įgytus įgū¬džius, suteikti jiems reikiamų žinių, tai da¬ro kūno kultūros mokytojas, treneris.
Niekuomet nevalia pamiršti, kad krep¬šinis žaidžiamas tam, kad pažadintų ir pa¬didintų asmenybės intelektą, emocijas, stip¬rintų jauno žmogaus valią, ugdytų bendra¬vimo kultūrą, pasitikėjimą kitais, pagarbą ir pagalbos jausmą jiems, nes tikrosios per¬galės pasiekiamos tik kolektyviniais veiks¬mais.
Visa tai būtina siekiant išugdyti visavertį žaidėją ir Žmogų.
Kiekvienas berniukas ar mergaitė gali tapti nugalėtoju. Bet tikrasis nugalėtojas yra tas, kuris teisingas, tvirtas, patikimas ir kaip individas, ir kaip visuomenės narys.
Nugalėtojai yra tie, kurie garbingai pa¬kelia pralaimėjimus, ilgai išlieka garbingi ir tada, kai atrodo, jog žemė slysta iš po kojų.
Tikrieji nugalėtojai žaidžia atkakliai, gar¬bingai komandos draugų padedami iki pas-kutinės rungtynių sekundės, nepalūždami ir nesmerkdami nei partnerių, nei varžovų.
Nugalėtojai yra tie, kurie atkakliai treni¬ruojasi, garbingai rungtyniauja, įsipareigo¬ja pasaulį padaryti geresnį.

ĮSIBĖGĖJIMAS
(1921—1939 m.)
Krepšinio priešistorė.

Žaidimus su kamuoliu, kuris buvo metamas į aukštai pakabintą taikinį, dar VII a. pr. m. e. mėgo Vidurio Amerikoje gyvenę actekai, majai, inkai. Jie žaidė aikštėse, šven¬tyklų kiemuose. Aikštės galuose prie akmens sienų maždaug 3 m aukštyje buvo pritvirtinamos ornamentais pa-puoštos akmeninės plokštės su taiki¬niu — iškalta skyle, nedaug didesne už žaidimo kamuoliuką. Nedidelis kamuoliukas, pagamintas iš "verkiančio medžio ašarų" — kaučiuko dervos, — gerai atšokdavo. Žaidė dvi komandos po 3—11 žaidėjų. Kamuo¬liuką ataušinėdavo mums neįprastais būdais: petimi, dilbiu, šlaunimis.
Kapitono vadovaujamos komandos stengdavosi pasiekti mažąjį įvartį — pataikyti kamuoliuku į varžovo gi¬namą sieną, arba didįjį — įmušti ka¬muoliuką į aukštai pakabintą taikinį. Pasiekusi didįjį įvartį, komanda nu¬galėdavo ir būdavo gausiai apdova¬nojama. Pralaimėjusios komandos kapitono galvą (arba širdį) dažnai paaukodavo dievams.
Buvo ir kitokių krepšinio variantų. Floridoje (JAV) kamuoliukai buvo mėtomi į ant aukšto stulpo pa¬kabintą lanką su tinkliuku (apie XVI a.). Argentinoje gaučai kamuolį į krepšį mėtė jodami ant arklių.
Naujo žaidimo atsiradimo priežas¬tys ir sąlygos. Krepšinis atsirado ki¬lus būtinybei sukurti patrauklų ir įdomų žaidimą, padedantį gerinti fizinį žaidėjų pasirengimą, formuojantį gerus tarpusavio santykius, teikiantį moralinį pasitenkinimą žaidėjams ir žiūrovams, paprastą, visiems prieinamą ir greit išmokstamą, nereikalau¬jantį sudėtingo, brangaus invento¬riaus ir įrangos.
Kuriant žaidimą, buvo laikomasi šių sąlygų:
- kamuolys turi būti pakankamai didėlis ir nesunkus, kad jį būtų gali¬ma tiksliai valdyti;
- žaidžiant negalima naudoti jė¬gos, reikia vengti susidūrimų, žaidė¬jų sąlyčio;
- lemiamas žaidimo veiksnys fizine jėga, o žaidėjų meistriškumas.
Atsižvelgdamas į šias sąlygas, krepšinio kūrėjas Dž. Neismitas (1861—1939 m.) suformulavo penkis pagrindinius žaidimo principus:
— žaidžiama apvaliu kamuoliu ir tik rankomis;
— žaidėjams negalima su kamuo¬liu eiti, bėgti;
— kiekvienas žaidėjas gali užimti bet kurią aikštelės vietą;
— žaidėjams negalima liesti vie¬nas kito;
— taikinys turi būti horizontalus, iškeltas virš aikštelės. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-27
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis17.15 KB
Autoriuschuliganke23
Viso autoriaus darbų17 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasJ. Kuliešius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Krepsinis 1921 - 1939 [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • J. Kuliešius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą