Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Kūno kultūros ir sporto organizacijų kūrimasis Lietuvoje

Kūno kultūros ir sporto organizacijų kūrimasis Lietuvoje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Sporto organizatoriai Lietuvoje. Sporto organizacijos ir klubai. Lietuvos sporto sąjunga. Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga. Lietuvos gimnastikos ir sporto federacija. Moterų sporto mėgėjų ratelis. Lietuvos sporto lyga. Kitos sporto organizacijos.

Ištrauka

Nors dvasiškai lietuvių tauta atgimė XIX a. prabaigoje - ,,Aušros" laikais, tačiau Lietuvos kūno kultūra ir sportas buvo smarkiai atsilikę nuo kaimynių bei kitų šalių. Iš carinės Rusijos ji paveldėjo labai primityvų kūno kultūros supratimą. Atkurtos Lietuvos valstybės gyvavimo pradžioje prietaringa, konservatyvi ir Katalikų bažnyčios įtakoje esanti didesnė visuomenės dalis kūno kultūra ir sportu ne tik nesidomėjo, bet buvo jam netgi priešiška. Daugeliui, ypač vyresniajai kartai, atrodė, kad sportas tėra tuščia pramoga, neturinčių ką veikti užsiėmimas.Iš pat pradžių Lietuvos sportui skersai kelio stojo Katalikų bažnyčia, ypač kategoriškas šiuo atžvilgiu buvo teologas ir kultūros veikėjas prelatas A. Jakštas-Dambrauskas. Spaudoje neretai pasirodydavo straipsnių, kuriuose buvo rašoma, kad Lietuvos-žemės ūkio krašto-žmonėms sportas nereikalingas, nes jie tam neturį laiko,be to, pakankamai ,,prisisportuoją" dirbdami žemės ūkio darbus. Dėl tokio visuomenės požiūrio ir dėl to, kad visi jos materialiniai dvasiniai ištekliai buvo sutelkti nepriklausomybei ginti ir valstybingumui įtvirtinti, Lietuvos vyraiusybė iš pradžių nesirūpino sportu.
Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, įvairiausių buvusios Rusijos imperijos vietų į Lietuvą grįžo nemažai jaunimo, dalis jo buvo susipažinusi su sportu. Lietuvos valstybės gyvavimo pradžioje sporto organizatoriai buvo pavieniai entuziastai. Tai daugiausiai iš Rusijos bei kitų vietu grįžę: S. Garbačiauskas, I. Janavičiūtė- Kripienė, P. Oleka (vienas operos teatro kūrėjų, dainininkas, režisierius)P. Sližys, A. S RUOGA ir kiti.Netrukus į sporto sąjūdį įsitraukė gen. J. Bulota su sūnumis Kęstučiu, vytautu ir Jurgiu, K. ir V. Dineikos,J. Eretas, E. Kubiliūnaitė (vėliau-Garbačiauskienė) ir kiti. Ypač Lietuvos sportinę veiklą pagyvino 1920m. iš JAV į Lietuvą grįžęs aktyvus sportininkas, sporto organizatorius ir propaguotojas, būsimasis Atlanto nugalėtojas S.Darius. Lietuvos sporto centru iš karto tapo Kaunas.
Jau 1919m. pradėtos kurti sporto organizacijos ir klubai. Iki 1927m. jų įregistruota ne mažiau kaip 60. Ypač buvo gausu žydų sporto organizacijų.Lietuvoje dar veikė lenkų, vokiečių,rusų sporto organizacijos ir klubai. Dalis jų egzistavo trumpai, tačiau kaikurios veikė po keliolika metų ir turėjo įtakos Lietuvos sporto raidai.
1919.07.13 Kaune surengtas pirmasis viešas sportininkų pasirodymas, 1920m.į sporto sąjūdį įsitraukė moterys, 1921m. surengtos pirmosios Lietuvos lengvosios atletikos, lauko teniso pirmenybės. Vėliau pradėtos rengti ir kitų sporto šakų pirmenybės, užmegsti ryšiai su kitų šalių sportininkais.Besikurenčio Lietuvos sporto sąjūdžio vadovai šiam darbui pagrindų ir patirties ieškojo įvairiose užsienio kūno kultūros ir sporto sistemose. Pirmos lietuvos sporto organizacijos dažniausiai rėmėsi švedų gimnastikos kūrėjo P. Lingo sistema, kuriai būdingas harmoningas visų kūno dalių lavinimas. Gimnastika buvo rekomenduojama mokyklose ir kariuomenėje.
Pirmoji atkurtos Lietuvos sporto organizacija buvo Lietuvos sporto sąjunga (LSS) , ikurta 1919.05.18 Kaune.Pasirašė nariai stegėjai:V.Jocaitis, Petrauskas, P.Sližys ir A.Sruoga, jos įstatymai įregistruoti 1919.07.13. Sąjungos tikslas buvo visokeriopai lavinti žmogaus kūną, propaguoti sporta, aiškinti jo naudą.Įstatiose numatyta, kad ji koordinuos naujų sporto organizacijų veiklą. Pirmasis sąjungos pirmininkas buvo P.Sližys. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis17.69 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas10
Švietimo institucijaAlytaus r. Daugų Vlado Mirono vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kuno kulturos ir sporto organizaciju kurimasis Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Alytaus r. Daugų Vlado Mirono vidurinė mokykla / 10 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą