Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Greitumo, augimo ir fizinio aktyvumo sąveika (2)

Greitumo, augimo ir fizinio aktyvumo sąveika (2)

  
 
 
123456
Aprašymas

Įvadas. Greitumo, augimo ir fizinio aktyvumo sąveika. Išvados.

Ištrauka

Neįmanoma sprinte pasiekti aukštų rezultatų, jei tam nėra atitinkamų genetinių prielaidų. Tačiau, manau, jog greitumą ugdyti galima. Tad aš, turėdama tikslą, kuris yra- išsiaiškinti, kaip ugdyti vaiko greitumą, analizuojant ir atsižvelgiant į genotipo, fizinio aktyvumo bei augimo sąveiką referate iškėliau problemą- išsiaiškinti kokius krūvius taikyti vaikams, kad treniruočių krūviai neprislopintų greitų raumeninių skaidulų funkcijos.
Uždaviniai:
• išsiaiškinti kas yra greitumas;
• kaip pasireiškia ši ypatybė;
• ar greitumas ugdytina fizinė ypatybė?

I. Greitumo, augimo ir fizinio aktyvumo sąveika

Greitumas- žmogaus fiziologinė ypatybė, sugebėjimas greitai atlikti atskirų kūno dalių judesį ar jų kompleksą, greitai pernešti visą kūno masę iš vienos vietos į kitą, išvystyti didelį kūno masės judėjimo greitį per trumpą laiką. Pasak J. Skernevičiaus (1997) greitumas yra kompleksinė ypatybė, kuri pasireiškia 3 formomis:
1. Psichomotorinės reakcijos greitis;
2. Raumens, jų grupės susitraukimo greitis, arba atskiro judesio greitis
3. Judesio dažnis.
Tarp šių formų nėra glaudaus koreliacinio ryšio. Jos visos reikalingos ir kompleksiškai pasireiškia bėgant trumpus nuotolius.
Fiziniais pratimais galima pagerinti psichomotorinės reakcijos greitį, tačiau progresas nebūna labai didelis. Tai daug lemia genotipinės adaptacijos raida.
A. C. Аруин (1974) bei Н. В. Зимкин (1984) teigia, kad psichomotorinės reakcijos greitis didėja iki 20 m amžiaus. Nesportuojant ir nedirbant intensyvaus darbo psichomotorinės reakcijos greitis pradeda mažėti greičiau.
1. Judesių dažnumas vystosi netolygiai, 7 – 9 ir 11 – 13metais. 14 – 16 metų vaikai per tą patį laiką gali atlikti beveik tiek pat judesių kaip ir suaugusieji. Jeigu didelis judesių dažnumas vienos raumenų grupės, tai jis būna didelis ir kitų raumenų grupių. Fiziniai pratimai daro vienodą poveikį rankų ir kojų judesių dažniui. Darbingumui mažėjant, mažėja ir dažnis.
2. Raumens susitraukimo greitį galima padidinti didinant nervinių impulsų dažnumą ir motorinių vienetų įtrauktų į veiklą skaičių. Reikšmingą vidinė raumens koordinacija, t.y., kad motoriniai vienetai į veiklą būtų įtraukti laiku.
Greitumas priklauso nuo raumens susitraukimo ir atsipalaidavimo, greitumo bei judesių darnumo.
Susitraukimo greitis priklauso nuo: sunkiųjų miozino grandžių greitosios informacijos kiekio, lengvųjų miozino grandžių greitosios informacijos izoformos (LC3), kalcio jonų išmetimo iš sarkoplazminio retikulumo kiekio bei greičio, raumens ilgio, CNS pajėgumo impulsuoti dideliu dažniu impulsus bei biocheminių raumens sausgyslių savybių (kuo daugiau jungiamojo audinio raumenyse, tuo mažesnis raumens susitraukimo greitis).
Atsipalaidavimo greitį labai veikia ATF kiekis šalia miozino ir aktino ( kuo mažiau ATF, tuo raumuo lėčiau atsipalaiduoja) kalcio siurblio pajėgumo (susiurbia iš mioplazmos kalcio jonus), bei baltymo parvalbumino kieko.
Judesių dažnis priklauso nuo raumens atsipalaidavimo greičio bei raumenų koordinavimo greičio (gebėjimo kiek galima greičiau aktyvuoti raumeninį agonistą, slopinant antagonistą (Skurvydas A., Gedvilas V. 2000).
A. Skurvydo (1989) tyrimai parodė, kad reaktyvesnės yra greitai susitraukiančios skaidulos. Kai raumuo ištempiamas greitai ir pasipriešinimas nėra didelis. Starte būtina greita reakcija į signalą, o pradinio greičio įgavimui- galingas vienkartis raumenų susitraukimas. Didėjant startinio įsibėgėjimo greičiui didesnis vaidmuo tenka raumenų susitraukimo greičiui ir dažniui, įgautam maksimaliam bėgimo greičiui palaikyti būtinas didelis judesių dažnis ir raumenų susitraukimo greitis panaudojant raumenų elastines ir refleksines savybes. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto rašinys
KategorijaKita >  Sportas
TipasRašiniai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis12.6 KB
Autoriusrima
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Greitumo augimo ir fizinio aktyvumo saveika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Rašiniai
  • 4 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą