Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Plaukimo raida Lietuvoje

Plaukimo raida Lietuvoje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Plaukimo istorija. Sportinio plaukimo atsiradimas. Plaukimo sporto raida Lietuvoje.

Ištrauka

Senovėje pirmykštį žmogų vanduo ir viliojo, ir gąsdino. Vandenyje galėjo rasti maisto, pasislėpti nuo karščio, išsigelbėti nuo plėšrūnų. Tačiau judėjimas vandenyje reikalavo naujų, žmogui neįprastų judėjimo įgūdžių – mokėjimo plaukti. Šis įgūdis, kuris yra įgimtas beveik visiems gynūnams, žmogui išnyko evoliucijos metu, kai jis atsistojo ant kojų ir kūnas įgavo vertikalią padėtį. Tačiau kasdieninė realybė vertė žmogų ne tik įveikti vandens baimę, bet ir mokytis plaukti.
Pradžioje tai buvo bėgimas negiliose vandens telkinių vietose, sau padedant rankų mostais. Vėliau žmogus pradėjo judėti vandens paviršiumi horizantalioje padėtyje, atlikdamas įvairius rankų ir kojų judesius.
Atsirado keletas primitivių plaukimo būdų. Dažniausiai tai buvo pakaitiniai rankų ir kojų judesiai, primenantys gyvūnų bėgimo judesius. Tačiau mėginta plaukti ir atliekant vienalaikius judesius rankomis ir kojomis.
Ilgainiui tobulindamas plaukimo judesius, žmogus tapo gerokai pranašesnis už sausumos gyvūnus, racionaliau sugebėjo pritaikyti rankų ir kojų judesius judėjimui vandenyje. Tačiau judėti vandenyje pirmiesiems plaukikams buvo labai sunku. Greitai pavargdavo raumenys, plaukiant buvo sunku kvėpuoti, nes vanduo slėge krūtinės ląstą.
Ir vis dėlto archeologiniai radiniai – kapai, piešiniai ant uolų, freskos, vazų liekanos – liudija, kad jau keletą tūkstantmečių prieš Kr. Egipto, Finikijos tautos gerai mokejo plaukti. Jiems buvo žinomi plaukimo būdai panašūs į kraulį krūtinę ir brasą. Mokėdamas gerai plaukti i nardyti, žmogus galėjo įveikti vandens kliūtis medžioklėje bei karo žygiuose, apsirūpinti maistu, esančiu vandens telkiniuose, išlikti gyvas žiaurioje kovoje už būvį.
Susikūrus valstybinei santvarkai, mokėjimas plaukti tapo ypač svarbus darbinėje veikloje ir įvairių kovinių susirėmimų metu. Pakankamai aiškių vaizdą apie plaukimo panaudojimą karo metu vaizduoja reljefas Egipto faraono Ramzio II mauzoliejuje (1200 m.pr.Kr.). Jame vaizduojamas chetų persikėlimas per Oronto upę. Vienas karys plaukia būdu panašiu į kraulį krūtine, o kitas – brasu. Kiti padeda savo sužeistiems draugams išlipti į krantą. Plaukimas laikytas svarbia ir merginų, ir vaikinų fizinio lavinimo priemone. Žmogų, nemokantį plaukti, jie vadino kūno ir proto luošiumi.
Plaukimo paplitimą ir išvystyma Graikijoje liudija mitai, piešiniai ant vazų, freskos. Apie jo populiariumą nemažai sužinome iš Homero "Iliados" ir "Odisėjos". Plaukimą savo raštuose mini Aristotelis ir Platonas. Senovės graikų istorikas Herodotas, pasakodamas apie graikų ir persų karus, aprašė epizodą, kai žinomas to meto plaukikas ir mokytojas Skilis su dukterimi Hidra padėjo graikams nugalėti persų laivyną (480m.pr.Kr.) Naktį audros metu, kai persų laivai buvo išmetę inkarus, jie priplaukė prie laivų ir nupjovė lynus. Daug laivų užplaukė ant uolų ir sudužo. Plaukikai tą naktį įveikė 15km.nuotolį.
Nuo senų laikų žmonės žinojo apie vandens gydomąsias savybes. Jie tikėjosi, kad apsiplovimas vandeniu saugo nuo įvairių ligų. Daugelis tautų maudymąsi laikė puikia higienos ir grūdinimosi priemone. Senovės indų išminčiai sakė, kad apsiplovimas vandeniu suteikia proto aiškumą, gaivumą, gerumą, sveikatą, jėgą, grožį, jaunystę, švarumą, puikią odos spalvą ir patraukia gražių moterų dėmesį. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis16.22 KB
Autoriusaurimas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Plaukimo raida Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+3
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą