Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Geriausių Lietuvos šuolininkių su kartimi įsibėgėjimo greičių ir atsispyrimo technikos analizė

Geriausių Lietuvos šuolininkių su kartimi įsibėgėjimo greičių ir atsispyrimo technikos analizė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233
Aprašymas

Santrauka. Įvadas. Literatūros apžvalga. Istorinė apžvalga. Šiuolaikinis šuolis su kartimi. Šuolio su kartimi technika. Įsibėgėjimas. Karties laikymas ir jos nešimas įsibėgėjime. Karties leidimas ir jos vertimas. Karties laikymo ir pastatymo į atremtį ypatumai. Atsispyrimas. Atraminė šuolio fazė. Mosto ir užsivertimo ant karties atlikimo ypatumai. Posūkis ir kartelės įveikimas. Tyrimo metodai ir organizavimas. Tyrimo rezultatai ir jų analizė. Aptarimas. Išvados.

Ištrauka

Viena iš gražiausių bei sudėtingiausių rungčių lengvojoje atletikoje yra šuolis su kartimi. Ši rungtis iš sportininko reikalauja visapusiško pasiruošimo. Šuolis su kartimi yra vienintelė lengvosios atletikos rungtis, kurioje rezultatas pasiekiamas įrankio pagalba. Taigi, ir šuolio su kartimi rezultatų gerėjimas priklauso nuo inventoriaus tobulėjimo. Nuo paskutinio amžiaus vidurio buvo naudojamos įvairios medžiagos karčių gamybai: medis, geležis, bambukas, aliuminis, plienas, stiklo pluoštas ir, visai neseniai, anglies pluoštas.
Karties keitimosi evoliucija vyko nuo 1960 m. dabar naudojamos stiklo pluošto ar anglies pluošto kartys. Taip pat kartis turi sugebėjimą linkti ir veikti kaip spyruoklė. Kartys yra gaminamos įvairios ir jos priklauso nuo to, kiek yra stiklo pluošto kartyje, taigi kiekviena kartis gali išvystyti tam tikrą jėgą, priklausomai nuo jos pajėgumo. Visos kartys turi nustatytus standartus, tokius kaip kūno svoris ir jos kietumas. Fiziniu požiūriu šie standartai yra labai savotiški. Karčių gamintojai nenustato jėgos normos ant karties, nes dauguma žmonių mano, kad tai nėra svarbu. Jėga priklauso nuo dviejų veiksnių: kūno masės ir bėgimo greičio (Morris, 2005)
Pagrindinis faktorius yra tas, kad šuolininko ritmas skiriasi priklausomai nuo paėmimo aukščio. Šuolininko ritmas tiesiogiai veikia judėjimo fazės trukmę. Šuolininkas su kartimi turi būti greitas, stiprus, koordinuotas, vikrus, ir ,be abejo, drąsus (Kunca, 1987.).
Šiuo metu jau yra sukaupta nemaža dalis praktinės ir teorinės informacijos, leidžiančios objektyviai kalbėti apie šuolio su lanksčia kartimi technikos ypatumus. Per 40 metų susiformavo šuolininko su kartimi technikos modelis, pagrindiniai biomechaniniai dėsningumai, bet dėl skirtingo fizinio pasiruošimo, antropometrinių duomenų, psichologinio susikoncentravimo, o taip pat koordinacinių gebėjimų, vyksta nukrypimai nuo šio modelio, t.y. kiekvienas šį modelį realizuoja individualiai. Nuomonė apie atskirus šuolio aspektus gali skirtis viena nuo kitos, bet fiziniai ir mechaniniai šuolio principai nepaneigiami (Hans at all, 1990; Ратов, 1972).
Šuolininko su kartimi turi būti labai geras regėjimas. Reikalingi šuolininko su kartimi regėjimo komponentai apima:
• Regėjimo įgūdžius perskaityti startinius protokolus, išsirinkti kartis, interpretuoti įvairių formų dokumentus;
• Dinaminius regėjimo įgūdžius;
• Periferinį regėjimą, kuris svarbus sekant laiką;
Jei nors vienas informacinis šaltinis yra klaidingas, neužbaigtas ar lėtai atliekamas, rezultatas yra prastas šuolio atlikimas. Elito sportininkai daro minimalias klaidas. Jie turi visas sąlygas šokinėti, bet turi mažai pastovumo ir pasitikėjimo. Regėjimo komponentai suteikia šuolininkui su kartimi daugiau pasitikėjimo.
Šiuo metu Lietuvos sportininkių šuolio su kartimi rungtyje rezultatai aukšti, tačiau tai neseniai Lietuvoje atsiradusi rungtis, kuri labai sparčiai vystosi. Nors Lietuvos čempionatas laimimas įveikus vos 3,90 m ribą, ši rungtis tampa vis populiaresnė Lietuvoje. Tačiau šie rezultatai neprilygsta pasaulio čempionatuose pasiektiems rezultatams. Šiuo metu pasaulio šuolio su kartimi rekordas yra 5,01 m, o Lietuvos tik 3,90 m.
Remiantis šiais duomenimis mes stengsimės nustatyti, nuo ko priklauso šuolio su kartimi rezultatas, kokie šuolininko veiksniai jį įtakoja.
Mūsų darbo tikslas buvo nustatyti ir palyginti Lietuvos geriausių šuolininkių su kartimi įsibėgėjimo greičių ir atsispyrimo technikos elementus.

Tikslui įgyvendinti iškėlėme tokius uždavinius:
1. Nustatyti bėgimo greitį paskutiniuose bėgimo žingsniuose šuolio metu. 2005-2006 m. Lietuvos žiemos čempionatuose.
2. Nustatyti maksimalų bėgimo greitį bėgant su kartimi ir be karties ir jo įtaką rezultatui.
3. Apskaičiuoti teorinį rezultatą, kurį turėtų įveikti sportininkės, atsižvelgiant į jų bėgimo greitį 2005-2006 m. Lietuvos žiemos čempionatuose.
4. Išanalizuoti atsispyrimo fazės biomechaninius parametrus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-15
DalykasSporto diplominis darbas
KategorijaKita >  Sportas
TipasDiplominiai darbai
Apimtis32 puslapiai 
Literatūros šaltiniai26 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis1.48 MB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdr. Viktoras Šilinskas
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
FakultetasSporto edukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Geriausiu Lietuvos suolininkiu su kartimi isibegejimo greiciu ir atsispyrimo technikos analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 32 puslapiai 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • dr. Viktoras Šilinskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą