Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Krepšinio raida Lietuvoje (2)

Krepšinio raida Lietuvoje (2)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Krepšinio priešistorė. Džeimso Neismito išradimas. Krepšinio raida Lietuvoje. Apibendrinimas.

Ištrauka

Krepšinis pasaulyje žaidžiamas jau daugiau kaip 100 metų. Krepšinio žaidimas skiriasi iš visų žaidimų tuo, kad taikinys, į kurį reikia įmesti kamuolį, yra pakabintas tam tikrame aukštyje.
Tačiau krepšinio pirmieji žingsniai buvo žengti jau labai seniai. Tyrinėtojai teigia, kad žaidimai su kamuoliu, kurį reikėdavo pataikyti į aukštai pakabintą taikinį, buvo žaidžiami VII a. pr. Kr. Tokius žaidimus žaisdavo Vidurio Amerikos gyventojai actekai, majai ir inkai. Žaidimai buvo žaidžiami šventyklų kiemuose, gražiai įrengtose aikštelėse, kurių matmenys buvo panašūs į dabartinių krepšinio aikštelių. Taikiniais būdavo akmeninės plokštelės su viduryje iškalta skyle. Taikinys kabėdavo maždaug 3 metrų aukštyje, kamuolys buvo pagamintas iš kaučiuko dervos. Žaidėjai kamuolį atmušdavo petimis, dilbiais, šlaunimis. Žaidimo tikslas buvo pataikyti kamuolį į priešininkų ginamą sieną (toks pataikymas buvo vadinamas mažuoju įvarčiu) arba pelnyti didįjį įvartį, t.y. pataikyti kamuolį į pakabintą taikinį. Pagal galiojusias taisykles, komanda, kuri pelnydavo didįjį įvartį, laimėdavo žaidimą ir būdavo dosniai apdovanojama valdovų ir žiūrovų. Pralaimėjusios komandos kapitono galva arba širdis dažnai būdavo aukojama dievams.
Europoje panašūs žaidimai į krepšinį buvo taip pat žaidžiami. XIII a. Anglijoje buvo žaidžiamas žaidimas, artimas šiandieniniam krepšiniui. Anglai jį žaidė saulės garbei. Anglų žaidime kamuolį reikėdavo įmesti į aukštai pakeltus lankus 300 metrų ilgio aikštės galuose. Lankai būdavo aptraukti nestipria plėvele. Tai buvo daroma tam, kad būtų lengviau pastebėti, ar metimas buvo tikslus, o po tikslaus metimo plėvelė buvo pakeičiama į naują.
Amerikoje, Floridos valstijoje, apie XVII a. kamuoliukai buvo metomi į ant aukšto stulpo pakabintą lanką su tinkliuku. Pietų Amerikoje gaučų gentis kamuoliuką į pakabintą krepšį metė jodami ant žirgų.
Susipažinę su krepšinio priešistore, matome, kad jau senovės genčių žmonės buvo sugalvoję panašių žaidimų į šiandieninį krepšinį. Tačiau kyla klausimas ar Džeimsas Neismitas, krepšinio kūrėjas, pasinaudojo šiomis žiniomis apie senovės žaidimus kurdamas krepšinį? ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis188.99 KB
AutoriusRycka8
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Kuno Kulturos Akademija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą