Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Jojimo sportas

Jojimo sportas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Žirgai. Žirgo kilmė. Populiariausios žirgų veislės. Žirgų sporto pradžia. Jojimo sporto raida Lietuvoje. Jojimo sporto rungtys. Išvados.

Ištrauka

Žirgų sportas buvo labai poluliarus nuo senų laikų. Žmonės susirinkdavo i jojimo varžybas kaip į didžiulę šventę. Buvo labai rūpinamasi žirgais, jų veislėmis, priežiūra. Būdavo rengiami aukcionai, prekiaujama žirgais, jie ruošiami varžyboms ar parodomąjąm jojimui. Vykdavo lenktynių totalizatorius. Dabar jojimo sportas yra nebe toks populiarus, juo domisi tik jodinėjimu ar žirgų auginimu užsiimantys žmonės. Šios sporto šakos gerbėjų Lietuvoje pakankamai mažai. Taigi šiame referate bandysiu apžvelgti jojimo sporto istorija ir jo raida Lietuvoje.

1.1 Žirgo kilmė

Šiuolaikinių žirgų protėviai – lapės dydžio dryžuotakailiai padarėliai, neturėję net kanopų – jų kojytės buvę pirštuotos. Manoma, jie atsiradę prieš 30-70 mln metų Azijoje ar Šiaurės Amerikoje – mokslininkai vis dar nesutaria. Ilgainiui mažieji padarai evoliucionavo iki šiuolaikinių arklių, kuriuos žmogus prisijaukino maždaug prieš 7-5 tūkst. metų. Kiekvienas sportinis žirgas turi savo "profesiją" – skiriamos kinkomųjų ir jojamųjų žirgų veislės. Žinoma, jojamasis žirgas gali traukti vežimuką, tačiau kinkomasis tai daro greičiau ir geriau1.

1.2 Populiariausių žirgų veislės

Nuo seno vertinama žirgo greitis, šoklumas, jėga ir grožis. Dar senovės graikai turėjo porą sportinių žirgų "veislių". Tačiau pirmieji žirgų veislininkyste intensyviau užsiėmė arabai. Arabų kraštai laikomi geriausių grynaveislių žirgų tėvyne. Ten žirgas puošiamas labiau nei moteris. Knyga apie arabų žirgo istoriją išleista 1999 m. Miunchene. Apie jokią kitą žirgų veislę nėra tiek mitų kaip apie arabiškų žirgų rasę. Viduramžiais dėl sunkios riterių ginkluotės mėgti sunkūs, stiprūs, stambūs žirgai, iš kurių kilę kelios dabartinių arklių veislės. Naujaisiais laikais pamėgti lengvi, judrūs, šoklūs žirgai, nes kavalerijos judrumas įgijo karuose vis didesnę reikšmę. Tokius reikalavimus atitiko ispanų, lipico veislių žirgai. Išvesta ir keletas naujų – Orlovo ristūnų, anglų grynakraujų jojamųjų, trakėnų. Trakėnų veislė išvesta Rytprūsiuose (Mažojoje Lietuvoje), panaudojant žemaitukų veislės kumeles. Viena populiariausių dabartinių sportinių žirgų veislių – anglų grynakraujai jojamieji. Šie žirgai labai universalūs – greiti, šoklūs, grakštūs. Lipico žirgai — pavadinimas kilęs nuo Lipico vietovės, kur XVI a. buvo įkurtos ispaniškų žirgų arklidės. Tai kaimas dabartinės Slovėnijos teritorijoje, tačiau iki I pasaulinio karo pabaigos ši vietovė priklausė Austrijos imperijai ir vokiškai vadinosi Lipizza. Dėl to žirgai vokiškai vadinasi Lipizzaner. Taip yra ir daugelyje Europos šalių, o Amerikoje jie vadinami Lipizzan. Tai vieni žymiausių pasaulio žirgų. Jie gimsta tamsūs, tačiau užaugdami šviesėja, kol sulaukę 6 metų amžiaus tampa visiškai balti. Šių aristokratiškų žirgų gyslomis teka geriausių italų, ispanų ir arabų veislių žirgų kraujas. Jie yra taip puikiai išdresiruojami, kad net rengiami lipico žirgų pasirodymai arenoje, skambant Bizet, Mozarto ir Chopino muzikai . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-05
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis17.74 KB
AutoriusEva
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word 2 [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą