Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Fizinio pajėgumo įvertinimas, veloergometrija, laiptų testai. Tyrimų metodų parinkimas, indikacijos, kontraindikacijos

Fizinio pajėgumo įvertinimas, veloergometrija, laiptų testai. Tyrimų metodų parinkimas, indikacijos, kontraindikacijos

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

9 pagrindiniai fizinio pajėgumo požymiai. Testavimas (pirmojo prioriteto testai, antrojo prioriteto testai, trečiojo prioriteto testai).

Ištrauka

Fizinio pajėgumo supratimas įvairiame laikotarpyje ir šalyse buvo nevienodas. Fizinis pajėgumas kai kada buvo tapatinamas su sportiniu meistriškumu, kartais pernelyg siejamas su vienu ar keliais jo požymiais, pvz. ankstesniais dešimtmečiais vyrų sveikata buvo tapatinama su raumenų jėga. Vėlesniais metais, išaugus aerobinių pratimų populiarumui, į žmogaus fizinį pajėguma buvo bandoma žiūrėti kaip į širdies – kraujagyslių sistemų pajėgumą. Pasaulinė sveikatos organizacija fizinį pajėgumą apibrėžia kaip asmens būklę, kai fizinės užduotys darbe, buityje, laisvalaikiu, t.y. specifinėje fizinėje, psichologinėje ir socialinėje aplinkoje yra sėkmingai įvykdomos. Kanados mokslininkai fizinį pajėgumą supranta kaip "sugebėjimą žvaliai ir gyvai atlikti kasdienes užduotis, be pernelyg didelio nuovargio ir su pakankama energija aktyviai ilsėtis ir susidurti su nenumatytais įvykiais". Supaprastinus šį filosofinį apibūdinimą fizinį pajėgumą galima būtų apibrėžti kaip funkcinės būklės savybių rinkinį, įgalinantį dalyvauti fizinėje veikloje. Šios savybės yra specifiniai fizinio pajėgumo komponentai : kūno sudėtis, aerobinis pajėgumas, raumenų jėga, lankstumas ir raumenų ištvermė. Fizinio pajėgumo apibrėžimą pateikia ir Amerikos sporto medicinos Asociacija. Jų specialistų nuomone, fizinis pajėgumas – tai bendras sugebėjimas adaptuotis ir tinkamai reaguoti į fizines pastangas. Žmonės fiziškai pajėgūs tuomet, kai jie gali išpildyti įprastinius kasdienius ir specialiuosius poreikius ir dirbti efektyviai be per didelio nuovargio, dar turėdami energijos laisvalaikiui ar rekreaciniams užsiėmimams.
Dėl fizinio pajėgumo struktūros šiuo metu dar nėra visiškai vieningos nuomonės, bet didžioji dauguma specialistų pritaria sąlyginiam padalijimui į su sveikata ir judėjimo galimybėmis susijusį pajėgumą. Su sveikata susijusiam fiziniam pajėgumui priskiriami žmogaus kūno kompozicija, aerobinė ( širdies – kraujagyslių sistemos ) ištvermė, raumenų jėga, raumenų jėgos ištvermė ir lankstumas. Su judėjimo galimybėmis susijusiam fizinio pajėgumo komponentui priskiriami 4 požymiai. Tai vikrumas, greitumas, pusiausvyra ir greičio jėga ( sprogstamoji ). Kai kurie mokslininkai šiam fizinio pajėgumo komponentui bando priskirti dar 1 požymį – koordinaciją.
Taigi, žmogaus fizinį pajėgumą sudaro 9 pagrindiniai požymiai, todėl norint nustatyti konkretaus žmogaus fizinį pajėgumą nustatymo metodikoje turėtų būti bent po 1 ( geriau kelis ) testus kiekvienam iš aukščiau pateiktų požymių. Tik testų kompleksas gali visapusiškai parodyti žmogaus fizinio pajėgumo lygį ir palyginti jį su savo anksčiau nustatytu ar kitų tos pačios amžiaus grupės žmonių galimybėmis. Testuojama tada, kai fiziniais matavimais negalima tiesiogiai su matavimo priemonės paklaida nustatyti subjekto charakteristikos. Paprastais fiziniais matavimais galima nustatyti tik žmogaus svorį, kūno ir jo atskirų dalių linijinius dydžius, kurie nepriklauso nuo jo valios, fizinių bei protinių gebėjimų. Kai kuriais testais testavimo rezultatai nustatomi tiesiogiai, kai tam naudojami standartiniai matavimo prietaisai, pvz. matuojant ūgį ūgio matuokle. Dauguma testavimo rodiklių nustatomi netiesioginiais metodais, apskaičiuojant juos pagal žinomas formules ( regresijos lygtis ), į kurias įstatomos matavimo priemonėmis gautos pirminės reikšmės, pvz. PWC 170. Matavimo rezultato tikslumas priklauso ne tik nuo matavimo priemonių tikslumo, bet ir nuo naudojamų apskaičiavimams matematinių formulių bei krūvių arba poveikio priemonių dozavimo tikslumo. Be to, testavimo rezultatų tikslumas ( informatyvumas ) ir patikimumas ( testo pakartojimo tikimybė su tuo pačiu tikslumu ) labai priklauso nuo testuojamojo fizinės būsenos, nuotaikos, požiūrio į testavimo svarbą, pašalinių poveikių testavimo metu. Testu gali būti nustatomos absoliučios žmogaus savybių reikšmės ( greitumas, išvystoma jėga, darbingumas ir kt. ) arba skirtumu, parodančiu, kiek tos savybės skiriasi nuo tai grupei, kuriai priklauso, vidutinių arba geriausių rezultatų, išreiškiamų absoliučia skirtumo reikšme, procentais, percentilėmis, rangais, taškais. Kai kurių pedagoginių testų rezultatai vertinami kokybiniais rodikliais, pvz. "geras", "vidutinis", "blogas" arba "įvykdė", "neįvykdė". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis23.5 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Fizinis pajegumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą