Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Sportas>Sporto biochemija

Sporto biochemija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Bendra nuovargio charakteristika. Nuovargio rūšys. Trumpai trunkančio fizinio darbo sukeltas nuovargis. Ilgai trunkančio fizinio darbo sukeltas nuovargis. Raumenų nuovargis.

Ištrauka

Natūralus reiškinys, kad žmogus dirbdamas fizinį darbą pavargsta. Atliekant fizinį darbą atsiranda nuovargis, kuris didėja kartu su atliekamo darbo trukme. Kuo ilgiau dirbame fizinį darbą tuo labiau pavargstame. Nuovargis sukelia įvairias biochemines reakcijas, pastebimi organizmo fiziologiniai ir biocheminiai pokyčiai. Atliekant įtemptą ir gana ilgą darbą būna momentų, kai pirminio intensyvumo daugiau nebegalime išlaikyti, tai yra atsiranda nuovargis. Nuovargis – tai fiziologinė organizmo būsena, kuri pasireiškia laikinu darbingumo sumažėjimu. Nuovargis pagrindinė priežastis atlikti ilgai trunkantį darbą. Smegenų aukštesniųjų centrų nuovargis mažina judesių greitį ir koordinacija, bei pablogina kai kurių analizatorių funkciją, sukelia apsauginį slopinimą. Dėl nuovargio laikinai mažėja sportininko darbingumas, fizinis aktyvumas, veiklos našumas. Atsiradus nuovargiui, rodančiam, kad reikia pailsėti, ypač jautri tampa centrinės nervų sistemos funkcinė veikla, sutrinka motorinės ir vegetacinės nervų sistemos funkcijos, apima psichinė depresija. Esant depresijai sulėtėja mąstymas, judesiai, sutrinka emocijos, atsiranda rasta, prislėgta nuotaika. Darbingumo sumažėjimą gali sukelti ir kitų organizmo grandžių nepakankamas darbas: griaučių raumenų, kvėpavimo sistemos ir širdies darbo, vidaus sekrecijos liaukų ir panašiai. Todėl organizmo nuovargis siejamas su įvairių organizmo funkcijų pasikeitimais ne konkrečiame organe ar sistemoje, bet keliuose iš jų. Nuovargį galima nustatyti matuojant pulso dažnį, kvėpavimo dažnį, prakaitavimą ir savijautą. Išoriniai nuovargio požymiai mums suteikia tik apytikres žinias apie nuovargį.

I. BENDRA NUOVARGIO CHARAKTERISTIKA

Nuovargis – tai žmogaus fizinės ir psichinės būklės pakitimai, atsirandantys po tam tikrą laiką trukusios veiklos ir laikinai mažinantis jos efektyvumą. Dauguma klaidingai mano, jog nuovargis yra išsekimas, nuovargis tik signalizuoja apie artėjamą išsekimą. Net ir pavargęs žmogus dar turi gausias energetinių išteklių atsargas. Valios pastangomis, emocijomis ar farmakologinėmis priemonėmis pašalinus nuovargį, avarinės energinės atsargos gali būti panaudotos. Daugeliu atvejų nuovargio atsiradimas fizinių pratimų metu aiškinamas kaip kompleksinis reiškinys, kai darbingumas gali mažėti sutrikus kuriam nors vienam sudėtingos tarpusavyje susijusių organų ir funkcijų sistemos komponentui arba sutrikus jų tarpusavio ryšiui. Pirminės nuovargio atsiradimo priežastys gali būti:
1. Organizmo energinių išteklių sumažėjimas.
2. Pagrindinių fermentų aktyvumo priežastys.
3. Tarpinių medžiagų apykaitos produktų ir įvairių metabolitų susikaupimas ląstelėse ir kraujyje.
4. Funkcionuojančių struktūrų vientisumo sutrikimas dėl jų nepakankamo plastinio aprūpinimo.
5. Nervinės ir hormoninės (neurohumoralinės) reguliacijos funkciniai pakitimai.
6. Vandens ir įvairių mineralinių medžiagų pakitimas.
7. Aktyviosios organizmo terpės (pH) parūgštėjimas ir t.t. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-23
DalykasSporto referatas
KategorijaKita >  Sportas
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis13.22 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas5
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sporto biochemija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą